Za nepovolenou demonstraci může deset lidí, uvedli ruští vyšetřovatelé. Pět z nich je ve vazbě

Za svolání nepovolené demonstrace do centra Moskvy, při níž bylo minulou sobotu zadrženo přes tisíc lidí, je odpovědno deset osob, z nichž pět je už ve vazbě. Ruským médiím to ve čtvrtek řekla mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru, centrální ruské kriminální ústředny. Podle dřívějších zpráv jsou obviněni z provokování masových nepokojů, hrubého porušování veřejného pořádku a útoku na úřední osoby s trestní sazbou až 15 let vězení.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za svolání nepovolené demonstrace do centra Moskvy, při níž bylo minulou sobotu zadrženo přes tisíc lidí, je odpovědno deset osob, z nichž pět je už ve vazbě | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Sobotní demonstrace, kterou zorganizovala ruskými úřady neuznaná Libertariánská strana, byla protestem proti postupu moskevské volební komise, která z formálních důvodů nepustila k volbám 15 opozičních kandidátů.

‚Rusko, milujeme tě!‘ vzkázala kapela Rammstein. Polibkem na pódiu dali najevo odpor proti homofobii

Číst článek

O složení zastupitelstva moskevské radnice se bude rozhodovat ve volbách 8. září. Při demonstraci policie zadržela přes tisíc lidí, několik desítek z nich dostalo pokutu nebo bylo odsouzeno k několikadenním trestům vězení.

Ruská vědkyně

Na deset dní do vězení poslal moskevský soud i v Rusku známou vědkyni Juliji Galjaminovou, která údajně na internetu zvala Moskvany k účasti na protestu. Galjaminová chtěla kandidovat v moskevských volbách, komise jí to ale zakázala s tím, že na žádosti nebyl dostatek ověřených podpisů, jak vyžaduje zákon.

Podle moskevského rozhlasu dnes skupina předních ruských vědců zveřejnila otevřený dopis, v němž kandidaturu své kolegyně i ostatních zamítnutých kandidátů podpořila. Petici kromě jiných podepsali profesoři moskevské státní univerzity a vědci Ruské akademie věd.

Kromě uložení administrativních trestů ruská prokuratura zahájila i trestní stíhání organizátorů sobotní akce. Mluvčí Vyšetřovacího výboru dnes oznámila, že ve vězení jsou opoziční aktivisté Alexej Miňajlo, Kirill Žukov, Ivan Podkopajev a další dva lidé. Ljubov Sobolová, jedna z odmítnutých kandidátů pro moskevské volby, drží už přes dva týdny na protest proti rozhodnutí volební komise hladovku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme