Rozšíření protiruských sankcí Evropskou unii nezůstane bez odpovědi Moskvy

Rusko nenechá bez odpovědi rozšíření seznamu lidí zasažených protiruskými sankcemi, které zavedla Evropská unie v souvislosti s listopadovým incidentem v Kerčské úžině. Rada Evropské unie v pátek sdělila, že unie rozšířila na dalších osm osob opatření, která již dříve kvůli uvedenému incidentu zavedla vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. Podobný krok učinily ve shodě s Evropskou unii i Spojené státy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina podala protest proti chování Ruska v Azovském moři u Mezinárodní námořní organizace v Londýně.

Ukrajina podala protest proti chování Ruska v Azovském moři u Mezinárodní námořní organizace v Londýně. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině, spojující Černé a Azovské moře, zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří jsou v Rusku stále ve vazbě a hrozí jim až šestileté vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Na mezinárodní výzvy k propuštění námořníků Rusko nereagovalo.

Omezující opatření Evropské unie, která se nyní vztahují na 170 lidí a 44 právnických subjektů, byla v pátek také prodloužena o dalšího půl roku, tedy do 15. září 2019. Kromě zákazu cest a zmrazení majetku znamenají nemožnost finančních půjček od subjektů z Evropské unie.

62 zemí, 159 sankcí. Opatření proti Rusku způsobila loni ruským vývozcům škody za 143 miliard

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotní reakci označilo zařazení dalších ruských občanů do „nelegitimních sankčních seznamů“ za „ohromující licoměrnost a cynismus“.

„V zásadě jde o pracovníky pohraniční služby Federální bezpečnostní služby Ruské federace, kteří statečně plní své povinnosti při ochraně státní hranice naší země,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Jejich vina podle Moskvy spočívá v tom, že „rozhodným jednáním zastavili hrubou provokaci zorganizovanou kyjevskými úřady 25. listopadu 2018 v Kerčské úžině“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme