Policie v Rusku obvinila důstojníka. Měl napomáhat při teroristických útocích v moskevském metru

Ruské úřady obvinily policejního důstojníka Gaziho Isajeva ze spoluúčasti na teroristických útocích, které se odehrály v moskevském metru před 10 lety. Zemřelo tehdy 40 lidí a víc než stovka jich utrpěla zranění. Plukovník z kavkazské republiky Dagestán byl podle vyšetřovatelů přímo členem teroristické buňky. Ruské tajné služby ho zadržely o víkendu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské bezpečnostní složky odjíždí z místa útoku.

Ruská policie obvinila důstojníka za spoluúčast na teroristických útocích (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Obviněný policejní důstojník Gazi Isajev podle vyšetřovatelů využíval svého postavení k tomu, aby informoval teroristy například o chystaných zátazích bezpečnostních složek.

Mimo jiné měl taky opakovaně převážet autem šéfy místní teroristické buňky přes území Dagestánu a taky dopravit na nádraží jednu ze sebevražedných atentátnic, která se poté odpálila v moskevském metru.

Exploze otřásly v ranní špičce 29. března v roce 2010 vytíženými stanicemi Lubjanka a Park Kultury, které se nacházejí v centru města. Vyžádaly čtyři desítky mrtvých a přes sto zraněných.

Ruské úřady obvinily policejního důstojníka ze spoluúčasti na teroristických útocích v moskevském metru před 10 lety. Zemřelo 40 lidí a přes 100 jich bylo zraněno. Plukovník z kavkazské republiky Dagestán byl podle vyšetřovatelů členem teroristické buňky.tass.ru/proisshestviya…

15:44 – 23. 11. 2020

3

K útoku se přihlásil tehdejší vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov. Dva dny po atentátech v metru následoval sebevražedný útok v Kizljaru s tuctem obětí.

Isajev podle vyšetřovatelů býval členem teroristické organizace, snažící se na Kavkaze vybojovat islámský stát. Jako policejní důstojník mohl svým společníkům poskytovat důležité informace o protiteroristických operacích a také pomáhal s dopravou teroristů.

Atentátnice, kterou odvezl na nádraží, měla sebou podle vyšetřovatelů i podomácku zhotovené výbušné zařízení.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme