Požár prominentního domu v Moskvě si vyžádal nejméně sedm mrtvých a dva těžce zraněné

Sedm mrtvých, z toho nejméně jedno dítě, další dva zranění zápasí o život – taková je zatím bilance velkého požáru elitního obytného domu v historickém centru Moskvy. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou jasné. Původní bilance čítala čtyři mrtvé, později hasiči při odklízení trosek narazili na další tři, včetně jednoho dítěte. Mezi oběťmi jsou podle médií také nejméně tři ženy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár domu v centru Moskvy | Foto: Russia's Ministry for Civil Defence, Emergencies and Elimination of Consequences of Natural Disasters | Zdroj: Reuters

Požár vypukl v horních patrech tzv. Domu hvězd na Nikitském bulváru. Budova pochází z počátku minulého století a žili v ní mnozí sovětští a ruští umělci nebo jejich příbuzní.

Uralský důl zachvátil požár. Devět ohrožených horníků má jen malou šanci na přežití

Číst článek

Kvůli dřevěným překladům oheň za několik minut zachvátil plochu 750 až tisíc metrů čtverečních, podlaha mezi čtvrtým a pátým podlažím se částečně propadla. Hasičům se oheň podařilo zlikvidovat až ráno a záchranáři nevylučují, že v domě mohou být ještě další oběti. Budově podle agentury hrozí zřícení.

Příčiny požáru se vyšetřují. Experti předběžně hovoří o možném zkratu starého elektrického vedení anebo o neopatrném zacházení s ohněm. Podle serveru Newsru.com se lidé udusili kouřem. Dvě oběti se hasičům podařilo najít ještě živé, jeden muž ale zemřel ještě ve vchodě do domu, druhý v sanitce cestou do nemocnice.

Gubernátor Kemerovské oblasti odstoupil, jeho rezignaci po tragickém požáru žádaly tisíce lidí

Číst článek

Hořet podle médií začalo zřejmě v bytě dcery ruského violisty Jurije Bašmeta. V domě, kde se ceny bytů podle novinových inzerátů pohybují v rozmezí 36,9 milionu až 164 milionů rublů (asi 12,6 milionu až 56 milionů Kč), žije několik známých umělců a umělkyň.

Hořela dvě patra. Jeden ze zachráněných televizi Zvezda řekl, že už po pár minutách se v bytě nedalo dýchat, díky nouzovým východům a rychlému zásahu hasičů se mu ale podařilo i s dítětem uniknout.

Při požárech v Rusku zahynou každoročně tisíce lidí. Počet obětí tam bývá mnohem vyšší než v lidnatější Evropě či USA. Hlavní příčinou bývá zchátralá infrastruktura, závadné topení či elektrické vedení, nedodržování předpisů spojené s uplácením inspektorů i obyčejné lajdáctví.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme