Po celém Rusku se protestuje proti mobilizaci. Policie dosud zadržela přes 1000 lidí

Ruská policie na dnešních protestních akcích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, zadržela přes 1000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. S některými přitom příslušníci bezpečnostních složek v přilbách a vestách tvrdě smýkali po zemi, násilím je odnášeli do přistavených antonů nebo je bili obušky, upozornil také projekt OVD-Info a další ruská média.

Moskva (Aktualizováno: 21:14 21. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Moskvě nezatýkala pouze muže, kteří nechtějí do války ale členy všech společenských skupin

Policie v Moskvě nezatýkala pouze muže, kteří nechtějí do války ale členy všech společenských skupin | Foto: Alexander Nemenov | Zdroj: AFP / Profimedia

Zatýkalo se například také v Jekatěrinburgu na Urale. Některé z protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, popsala stanice Nastojaščeje vremja.

Asi dvě desítky lidí zadržela policie v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst. Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě.

Rusové se bojí, mobilizaci nečekali. Dotkne se všech oblastí, říká zpravodaj České televize z Moskvy

Číst článek

„Do zákopů s Putinem!“ skandovali lidé podle videí zveřejněných na sociálních sítích na moskevském bulváru Arbat. Další videozáznamy zobrazují příslušníky policie ve vestách, přilbách a s obušky, jak odvádějí demonstranty z Moskvy do přistavených antonů.

Z Petrohradu, kde se shromáždili lidé nesouhlasící s mobilizací u chrámu svatého Izáka, přišla podle OVD-Info zpráva o tom, že policisté bili některé demonstranty obušky.

Protesty svolala na sedm hodin místního času lidskoprávní organizace Vesna. Vzhledem k tomu, že v Rusku je několik časových pásem, vyšli do ulic jako první lidé ve městech na ruském Dálném východě a Sibiři. K nim se postupně připojují také obyvatelé měst v evropské části Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme