Ruská tajná služba zadržela v Moskvě údajného amerického špiona. Hrozí mu až 20 let za mřížemi

Ruská tajná služba FSB v pondělí oznámila, že zadržela v Moskvě amerického občana, kterého podezírá ze špionáže. Oznámily to tiskové agentury. Američanovi, který byl podle FSB přistižen při činu, hrozí za výzvědnou činnost deset až dvacet let za mřížemi.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 17:05 31. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo ruské FSB v Moskvě | Foto: Alexander Savin | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„Pracovníci FSB dne 28. prosince v Moskvě zadrželi občana USA při provádění špionážní akce,“ informovala FSB, která je nástupkyní obávané sovětské tajné policie KGB. Další podrobnosti neuvedla. Zadržený a obviněný Američan se podle médií jmenuje Paul Whelan.

Jsme připraveni na dialog, vzkázal Putin do USA. V novoročním poselství ocenil i Zemana

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí bez dalších podrobností uvedlo, že vyrozumělo americké velvyslanectví v Moskvě. Americké ministerstvo zahraničí poté podle informací Reuters požádalo ruskou stranu o konzulární přístup k zadrženému. Americké velvyslanectví v Moskvě se k incidentu nevyjádřilo a novináře odkázalo na ministerstvo zahraničí ve Washingtonu.

Bývalý generál kontrarozvědky FSB Alexandr Michajlov zadržení Američana označil za důkaz efektivnosti ruské kontrašpionáže. „Služba by tuto informaci nezveřejnila, pokud by neměla spolehlivé důkazy,“ řekl agentuře RIA Novosti.

Špionážní skandály

Média připomínají, že zatčení přichází v době, kdy rusko-americké vztahy jsou na nejnižší úrovni kvůli konfliktu na Ukrajině, válce v Sýrii a obviňování Ruska z údajného vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

V Moskvě pojmenovali náměstí po britském špionovi Philbym. Sovětům předal na 18 000 dokumentů

Číst článek

Rusko v poslední době také čelilo několika špionážním skandálům, včetně vyhoštění svého diplomata ze Slovenska. Nejzávažnější se však jevila aféra okolo otrávení bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky GRU a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém exilu, vedoucí k vyhoštění desítek diplomatů na obou stranách. Londýn z otravy obvinil dva agenty GRU, Moskva nařčení odmítá.

Rusko-americké vztahy zatěžuje také případ Rusky Marije Butinové, která byla v červenci zatčena ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA. Tento měsíc se v rámci dohody, slibující nižší trest, přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Ruští představitelé tvrdí, že Rusku k falešnému doznání vedla jen snaha uniknout drsným podmínkám v americkém vězení.

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci uspořádané tento měsíc obvinil Západ, že špionážní skandály vyvolává ve snaze podkopat rostoucí sílu Ruska: „Má to jen jeden cíl: zpomalit rozvoj Ruska jako možného konkurenta. Souvisí to s rostoucí sílou Ruska.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme