Razie v klíčových institucích ruské vesmírné agentury. Policie vědce podezřívá ze špionáže a velezrady

Ruská tajná policie v pátek ráno podnikla razii v kancelářích hlavního kosmického výzkumného ústavu a v pracovně ředitele kosmického analytického střediska kvůli podezření ze špionáže a velezrady. Oznámil to list Kommersant. Agenti podle něj prověřují desítky lidí, které podezřívají ze spolupráce se západními tajnými službami.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova ruské kontrarozvědky FSB v Petrohradě v Rusku. | Foto: Sergejf | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Policisté prohledali kanceláře Ústředního vědeckovýzkumného ústavu strojírenství (CNIITMAŠ) a pracovnu Dmitrije Pajsona, ředitele Spojené raketové kosmické korporace (ORKK) – obě organizace jsou klíčovými institucemi vesmírné agentury Roskomos. Podle Kommersantu existuje podezření, že do rukou západních rozvědek se dostaly výsledky přísně tajných výzkumů v oblasti nadzvukových raket.

New York Times: Putin osobně nařídil vměšování do amerických voleb

Číst článek

Kontrarozvědka FSB údajně zjistila, že za únik informací jsou odpovědni pracovníci CNIITMAŠ, s nimiž udržoval úzké kontakty ředitel Pajson. Akce tajné policie je údajně rozsáhlá. „Budou padat hlavy, u propouštění to rozhodně nezůstane,“ citoval ruský list Kommersant svůj zdroj v bezpečnostních složkách.

Velezradu ruský trestní zákoník trestá sazbou od dvanácti do dvaceti let vězení.

Z informace ruského listu vyplývá, že záležitost se může týkat zbrojních programů. Nadzvukovými projekty se zabývá ruská společnost Taktické raketové zbraně (TRV), která součástí CNIITMAŠ není, ale udržuje s ústavem kontakty. Pracovníci ústavu mají podle Kommersantu o detailech vývoje nadzvukových zbraní přehled.

Vývoj nadzvukových raket je významnou součástí plánů modernizace ruské výzbroje. Ruský prezident Vladimir Putin v březnovém parlamentním projevu oznámil, že Rusko už nadzvukovými zbraněmi disponuje. Tyto rakety vzhledem k vysoké rychlosti nelze zachytit a zasáhnout protiraketovými systémy, a proto podle Putina všechny vyspělé země na jejich vývoji pracují. „Drazí přátelé, Rusko už takovou zbraň má,“ řekl tehdy šéf Kremlu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme