Turecko by mohlo mít místo F-35 ruské stíhačky. Vztah Ankary a Spojených států se komplikuje

Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat. V Moskvě to ve čtvrtek prohlásil šéf ruské státní zbrojovky Rostěch Sergej Čemezov. Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že dodávka letadel F-35 do Turecka se nemůže uskutečnit kvůli rozhodnutí Ankary pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400.

Moskva/Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní stíhací letouny Su-35 v Rusku zakoupila dosud jen Čína, dodávka Indonésii se zatím neuskutečnila kvůli americkým sankcím | Zdroj: Profimedia

„Pokud naši turečtí kolegové projeví zájem, jsme připraveni na dodávkách Su-35 pracovat,“ konstatoval podle agentury TASS Čemezov.

Turecko se kvůli ruskému protiraketovému systému nebude podílet na výrobě stíhaček, uvedl Bílý dům

Číst článek

Moderní stíhací letouny Su-35 v Rusku zakoupila dosud jen Čína, dodávka Indonésii se zatím neuskutečnila kvůli americkým sankcím. Spekuluje se o možném prodeji letadel Egyptu.

Dodávka ruských raketových baterií S-400 do Turecka byla již minulý týden zahájena, podle ruských zdrojů byl ve čtvrtek z Ruska vypraven další letoun s objednanou technikou.

Odvetné kroky

Kontrakt zhoršil vztahy mezi Tureckem a Spojenými státy, které několikrát Ankaru varovaly před odvetnými kroky. Hrozí, že z Turecka, které je členem Severoatlantické aliance, bude stažena výroba komponentů k letounům F-35 a že Ankara nemůže počítat s plánovanou dodávkou stovky těchto stíhaček.

Erdogan chce být prostředníkem mezi Teheránem a Washingtonem. Je ochoten setkat se s íránskými vůdci

Číst článek

Ankara kritiku USA a dalších zemí NATO odmítá a tvrdí, že aliance jí neposkytla žádné alternativní nabídky. Na ruském systému proto Turecko trvá, použít ho chce k zajištění hranic se Sýrií a Irákem. S plným nasazením ruských raket se v Turecku počítá v dubnu 2020.

Dočasné ztráty

Šéf tureckého sdružení obranného průmyslu Ismail Demir ve čtvrtek v Ankaře připustil, že místní zbrojovky mohou v důsledku amerických sankcí utrpět dočasné ztráty. Odvětví bude ale prý v konečném důsledku silnější.

Ztráty naopak postihnou ostatní státy, které jsou do programu výroby amerických stíhacích letounů zapojeny, řekl turecký představitel. Výroba jednoho stroje bude podle něj o sedm až osm milionů dolarů dražší.

Turecko napříště v cizině zbrojní materiál nenakoupí, pokud to nebude absolutně nutné, řekl Demir bez dalších podrobností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme