Ruský soud nařídil zablokovat službu Telegram. Společnost odmítla poskytnout informace tajné službě

Ruští uživatelé sociálních sítí přišli o populární messenger Telegram. Moskevský městský soud ho nařídil okamžitě zablokovat na žádost Úřadu pro tiskový dohled. Telegram předtím odmítl poskytnout ruské tajné službě přístupové kódy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Telegram. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Podle ruské tajné služby FSB mohl Telegram sloužit jako dorozumívací prostředek mezi teroristy a extremisty, a tím ohrožoval bezpečnost země. Jako příklad uvádí užívání služby pachateli loňského dubnového atentátu v petrohradském metru, který si vyžádal 16 mrtvých.

Facebook zná váš telefonní seznam, oblíbené obchody i minulost. Podívejte se, co zjistíte ze svých dat

Číst článek

Ruská státní agentura Roskomnadzor, hlavní cenzurní a dozorový orgán, minulý týden zažalovala provozovatele sítě Telegram kvůli tomu, že vyžádané klíče k rozšifrování uživatelských zpráv neposkytl.

Právníci Telegramu označili páteční rozhodnutí soudu za nezákonné a neopodstatněné. Soud podle nich nedokázal, že by messenger používali teroristé, a proto se proti verdiktu odvolají. Žádné ústupky ale dělat nebudou a kódy zpravodajské službě neposkytnou, uvedli právní zástupci Telegramu.

Podle údajů z letošního března má Telegram 200 milionů měsíčních aktivních uživatelů. Zakladatel služby Telegram Pavel Durov, který stojí i za oblíbenou ruskou sociální sítí VKontakte, již dříve řekl, že poskytnutí přístupu k šifrovaným zprávám uživatelů odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství.

Upozornil také na to, že provozovatel služby žádný šifrovací klíč nemá, neboť si je vytváří zařízení uživatelů. Ruské úřady pod záminkou boje proti terorismu zpřísňují v posledních letech dohled nad internetem.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme