Komunální volby v Rusku: média se zajímají především o Moskvu, účast se odhaduje okolo 17 procent

V ruském hlavním městě se v neděli večer zavřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodovali o složení příštího městského zastupitelstva. Přestože komunální volby se konaly ve více než 80 regionech Ruské federace, hlasování v Moskvě vyvolává v médiích i v Kremlu největší pozornost. Očekávají se zejména výsledky vládní strany Jednotné Rusko, která se potýká s poklesem popularity.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozičník Alexej Navalnyj. | Zdroj: Reuters

Ukazatelem nálady Moskvanů je podle sociologů i volební účast, která je zřejmě nižší, než se čekalo. Hodinu před uzavřením uren v 18.00 SELČ se pohybovala kolem 17 procent. Podle agentury Interfax se první předběžné výsledky očekávají kolem 22.00 SELČ, konečné výsledky mají být k dispozici v pondělí.

Celkem 6000 voleb a referend, 56 milionů voličů. Rusové po celé zemi volí místní zástupce

Číst článek

Moskevské zastupitelstvo, kde mělo dosud většinu Jednotné Rusko, se obmění více než z poloviny. Má 45 míst, z nichž jen ve dvaceti případech radní svůj post obhajují. Na každý mandát kandidovalo v průměru pět lidí. Opoziční politici ale mezi nimi často nejsou, protože městská volební účast více než padesáti z nich zakázala kandidovat kvůli údajným formálním nesrovnalostem při registraci.

Zahraniční pozorovatelé na ruské místní volby pozváni nebyli. Podle dosavadních informací k vážným porušením volebních zákonů během hlasování nedošlo. V Moskevské oblasti místní komise doporučila zrušit kvůli podvodům volby v jednom okrsku obce Sergijev Posad vzdálené asi 55 kilometrů severovýchodně od hlavního města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme