Část Ruska sužují rekordní mrazy. V Barnaulu na Sibiři naměřili 49 stupňů pod nulou

S nebývalými mrazy se v těchto dnech potýkají na Urale a v některých částech ruské Sibiře. Místy tam padly i padesát nebo sto let staré rekordy. Situace se liší region od regionu. Například na Urale ve Sverdlovské oblasti, kde leží i Jekatěrinburg, mají místy od soboty až do středy panovat až čtyřicetistupňové mrazy.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S nebývalými mrazy se v těchto dnech potýkají na Urale a v některých částech ruské Sibiře (ilustrační foto) | Foto: Gavriil Grigorov | Zdroj: Reuters / TASS

V jiných koutech Ruska byly historicky naměřené i mnohem nižší teploty, ale pro tyto konkrétní oblasti jsou to už skutečně mimořádné mrazy.

Meteorologové i úřady mluví o abnormálních mrazech. Jejich první vlna udeřila už před koncem roku, kdy padly už zmíněné rekordy.

Třeba u Barnaulu v západní Sibiři naměřili i minus 49 stupňů Celsia. Nyní přišla druhá vlna mrazů, kterou navíc místy doprovází silné sněžení a nárazový vítr, někde i mlha.

V polovině ledna se podle meteorologů znovu oteplí. Zaprší i na horách

Číst článek

Rusové mají až do 10. ledna dlouhé svátky, takže pro ně komplikace nejsou až tak rozsáhlé, jako kdyby byl běžný pracovní týden. I tak ale ministerstvo pro mimořádné situace varovalo, že můžou nastat problémy se zásobováním energiemi a elektřinou nebo také v dopravě.

Úřady varují, že kdo nemusí, neměl by vyjíždět autem, případně by se měl dobře připravit. V případě poruchy na cestě to totiž může být fatální.

Meteorologové avizovali, že letošní zima by - na rozdíl od té loňské - měla být o něco chladnější. Ta minulá byla totiž abnormálně teplá.

Loňský leden byl třeba v Moskvě vůbec nejteplejším v historii. Průměrná teplota tu byla o víc než devět stupňů vyšší, než je obvyklé. Letošní zima by ale podle meteorologů měla být spíš v duchu návratu k normě. Neměla by tak v průměru být nijak extrémní.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme