Ruské Severní loďstvo rozšíří nová atomová ponorka. Její rakety by mohly nést až 10 jaderných hlavic

Flotilu ruského Severního loďstva rozšíří nová jaderná ponorka Kňaz Vladimir. Ta je vybavená mezikontinentálními raketami Bulava, které mají být pilířem obranného systému země. Oznámení o posílení Severního loďstva přišlo jen pár dní poté, co Rusko aktualizovalo svou jadernou doktrínu. V ní je mimo jiné vyhrazeno právo reakce i v případě pouhého ohrožení stěžejní státní infrastruktury, nikoliv jen za účelem odvety.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ponorka (ilustrační foto)

Ponorka bude vybavena balistickými raketami ,které mají podle Ruska dolet až 9300 kilometrů (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Kňaz Vladimir je jedna z atomových ponorek z čtvrté generace třídy Borej. Oproti svým předchůdců by měla být méně hlučná, lépe manévrovatelná a to i ve velkých hloubkách. Dokonalejší má být i ovládání zbraní.

Norsko a USA nabízejí pomoc s ropnou havárií u města Norilsk. Rusko ji zatím nepřijalo

Číst článek

Balistické rakety, jimiž je ponorka vybavené a které Severní loďstvo testovalo již loni, mají podle Ruska dolet až 9300 kilometrů. Do budoucna by měly být schopné nést až 10 jaderných hlavic. Podle prezidenta Vladimira Putina jsou navíc schopné proniknout přes jakýkoliv ze současných protiraketových systémů.

Jaderná doktrína

Oznámení o rozšíření flotily přišlo jen pár dní poté, co Rusko aktualizovalo svou jadernou doktrínu. Ta ze strategického hlediska cílí na sílu prvního úderu. Zmiňuje také konkrétní případy, kdy je Rusko oprávněné použít jaderné zbraně. Nově se už přitom nemluví o tom, že musí jít jenom o odvetný útok po zásahu protivníkem, ale stačit mají i důvěryhodné informace o startu balistických raket, které mají napadnout Rusko nebo jeho spojence.

Doktrína tak zmiňuje i možnost, při níž pokud nepřátelské zbraně zasáhnou vládní nebo vojenskou infrastrukturu, kterou Rusko považuje za stěžejní a zajišťující existenci státnosti. K jaderné odvetě ze strany Ruska může v důsledku vést i nejaderný útok.

Vztahy s USA

Aktualizace doktríny je s největší pravděpodobností reakcí na zhoršující se rusko-americké vztahy a vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987, k němuž přistoupil americký prezident Donald Trump. Podle něj totiž Rusko tuto dohodu porušuje. Stejný argument zmiňuje i v souvislosti s takzvanou smlouvou o otevřeném nebi, která umožňuje lety na území druhého státu.

Vzájemné zbrojení tak reálně reguluje pouze dohoda START, kterou v roce 2010 podepsali v Praze tehdejší prezidenti Barrack Obama a Dmitrij Medveděv. Její platnost však vyprší již v únoru příštího roku a ohledně její prodloužení se vznáší spoustu pochybností. Americký prezident Trump totiž trvá na zahrnutí Číny, což ale Moskva odmítá.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme