Ruský úřad hrozí Applu a Googlu. Pokud nestáhnou Navalného aplikaci, hrozí jim vysoké pokuty

Ruský cenzorní úřad Roskomnadzor pohrozil americkým firmám Google a Apple milionovými pokutami za „vměšování do ruských voleb“, pokud okamžitě neomezí přístup k aplikaci soudně zakázaného Fondu boje proti korupci uvězněného opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Uvedla to ve čtvrtek agentura Interfax. Úřad zaslal zmíněným firmám předchozí výstrahu před dvěma týdny, nyní přibyla i pohrůžka trestním stíháním.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj během soudního líčení | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Navalnyj i z vězení burcuje své krajany, aby si stahovali aplikaci umožňující „chytré hlasování“, zaměřené na eliminování kandidátů vládní strany Jednotné Rusko v nadcházejících volbách do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Policie v Moskvě kontroluje příznivce opozičníka Navalného. Adresy získaly z uniklých dat na internetu

Číst článek

„Roskomnadzor požádal AppStore a Google Play, aby přestaly šířit aplikaci organizace, která byla v Rusku zakázána jako extremistická. Příslušná žádost byla odeslána na základě požadavku generální prokuratury,“ uvedl úřad v komuniké.

Interfaxu pak upřesnil, že řeč je o aplikaci Fondu boje proti korupci (FBK) Navalnyj. V opačném případě zmíněné firmy poruší ruské zákony, „což může být považováno jako zasahování zmíněných amerických společností do voleb v Ruské federaci“, dodalo komuniké.

Ruské předpisy v tomto případě podle Interfaxu počítají s udělením pokuty ve správním řízení nejprve ve výši čtyř milionů rublů (asi 1,18 milionu Kč). Roskomnadzor současně pohrozil společnostem i trestním stíháním za spoluúčast na činnosti zakázané extremistické organizace.

Mluvčí Navalného dostala trest rok a půl omezení svobody za účast na demonstraci

Číst článek

Navalného fond zakázal ruský soud na počátku června a od té doby úřady zakázaly desítky webů a účtů v sociálních sítích, spjatých s uvězněným opozičníkem, pokládaným za hlavního odpůrce prezidenta Vladimira Putina na ruské scéně.

V srpnu ruské úřady zablokovaly weby médií spjatých s podnikatelem a kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským. Další nezávislá média, například televize Dožď, dostaly od úřadů hanlivou nálepku „zahraničního agenta“, kterou jsou povinny uvádět v každé zprávě pro veřejnost.

„Obrovské protesty v Bělorusku proti falšování voleb Kreml znervóznily. A tak jsou umlčovány všechny kritické hlasy a likvidována veškerá reálná politická konkurence. V centru těchto snah jsou pokusy umlčet svobodný tisk,“ napsala ve svém posledním příspěvku z Moskvy zpravodajka BBC Sarah Rainsfordová, které úřady odmítly prodloužit vízum, čili ji fakticky vyhostily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme