Navalnyj zakládá novou stranu pro volby moskevského starosty. Jmenuje se Pracovní název

Právníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného požádali ministerstvo spravedlnosti o registraci nové politické strany se jménem Pracovní název (Rabočeje nazvanije). Advokát Navalného Ivan Ždanov to v úterý oznámil na twitteru.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvodem neobvyklého pojmenování je prý skutečnost, že ve dvou předešlých případech cizí osoby původní názvy Navalného politických formací ukradli. Definitivní jméno tentokrát nová strana dostane až těsně před květnovým ustavujícím sjezdem.

V roce 2012 chtěl ruský opoziční politik ustavit politický subjekt nazvaný Strana pokroku, ale dva týdny před naplánovaným ustavujícím sjezdem zaregistroval kdosi stranu stejného jména.

Zúčastněte se voleb, ale jen jako pozorovatelé, vyzval své příznivce Navalnyj. Ten kandidovat nemůže

Číst článek

Situace se opakovala o rok později, kdy měl Navalnyj v plánu založit stranu Lidová aliance. Podle právníka Ždanova je hra s ukradenými názvy dílem „kremelských podvodníků".

Strana Pracovní název byla podle moskevského rozhlasu založena s cílem zapojit se do zářijových voleb moskevského starosty, samozřejmě už pod jiným, skutečným jménem.

Favoritem voleb by měl být dosavadní starosta Sergej Sobjanin, pokud si ho prezident Vladimir Putin při květnovém sestavování nové ruské vlády nevybere pro některý post v budoucím kabinetu.

Navalnyj kandidoval na starostu ruské metropole už v roce 2013, a nečekaně se u voličů setkal s velkou podporou. S více než 27 procenty hlasů obsadil druhé místo za Sobjaninem, v centrálních volebních obvodech Moskvy dokonce dostal více hlasů než budoucí starosta. S přehledem tehdy Navalnyj porazil kandidáty komunistů i nacionalistů.

Navalnyj měl v úmyslu kandidovat i v letošních prezidentských volbách, které v březnu s výraznou převahou vyhrál Putin. Ústřední volební komise ale Navalnému kandidaturu odepřela s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za údajné krádeže ve firmě Kirovles.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme