Navalnému hrozí stíhání za výzvy k násilnému převratu. Může jít o signál, aby se do Ruska nevracel

Ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému může hrozit trestní stíhání za údajné výzvy k násilnému převratu. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z orgánů zapojených do trestního stíhání, a to bez upřesnění, o jaká vyjádření Navalného se konkrétně jedná.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

V agenturní zprávě se uvádí, že moskevští vyšetřovatelé prověřují výroky Navalného, v nichž „hledají výzvy k násilnému svržení ústavního pořádku“. Navalnyj se toho podle nich měl dopustit ráno 27. dubna v přímém vysílání programu rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Podle ruských úřadů zkolaboval Navalnyj kvůli zánětu slinivky. Otravu Novičokem odmítají

Číst článek

„V souvislosti s těmito prohlášeními bylo 30. listopadu zahájeno prověřování možnosti veřejného vyzývání k extremistické činnosti,“ citoval TASS svůj zdroj. Na která vyjádření se vyšetřovatelé konkrétně rozhodli zaměřit, ale zpráva neuvádí.

Navalnyj je v současné době v Německu, kde se zotavuje z otravy. Podle tamních činitelů byl kritik Kremlu vystaven nervově paralytické látce ze skupiny Novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

Moskva důrazně odmítá obvinění, že by měla s něčím takovým něco společného. Západ nicméně na Rusko naléhá, aby Navalného otravu objasnilo, ruské úřady však odmítly zahájit vyšetřování.

List Novyje Izvestija v této souvislosti poznamenal, že na tomto pozadí se zpráva o novém prověřování Navalného z možného extremismu „podobá signálu od bezpečnostních orgánů, že po neúspěšném pokusu o otravu chemickou zbraní by se Navalnyj, který pokus o atentát přežil a nyní se v Evropě zotavuje, neměl vracet do vlasti“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme