Rusko navrhuje prodloužení příměří v Sýrii o tři dny. V okolí Damašku se i přes klid zbraní bojuje

Rusko chce, aby se příměří v Sýrii prodloužilo o dalších 72 hodin. Moskva také požaduje, aby se syrští povstalci ještě více distancovali od některých džihádistických milic. Varovala, že v opačném případě obnoví nálety proti všem opozičním skupinám. Navzdory trvajícímu příměří se znovu bojuje v okolí Damašku. Stále se také nedaří dopravit humanitární pomoc do povstaleckých měst na severu Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Aleppu na pomoc stále čeká přes 200 tisíc lidí | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni vyrazit. Ale zatím nejsou zajištěné podmínky pro bezpečný průjezd," stěžoval si Jens Laerke z agentury OSN pro koordinaci humanitární pomoci.

Podle agentury čeká v Aleppu na pomoc přes 200 tisíc lidí. U příjezdové silnice jsou ale jak syrští vládní vojáci, tak opoziční skupiny.

Armáda cestu původně vyklidila, pak se ale vrátila. Bojuje se i na východním předměstí Damašku. Podle vládních zdrojů tam armáda ostřelovala povstalce, kteří útočili na oblasti pod vládní kontrolou.

Moskva vyzvala Washington, aby využil svůj vliv u povstalců a přiměl je k zastavení útoků na vládní vojska.

Americký ministr zahraničí John Kerry během pátečního telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem zase řekl, že Washington očekává, že Moskva využije svého vlivu na syrského prezidenta Asada tak, aby se humanitární konvoje OSN mohly dostat do Aleppa a dalších oblastí.

Kerry zároveň zdůraznil, že dokud nebudou splěny dohodnuté podmínky pro přísun humanitární pomoci do Sýrie, nevznikne společné rusko-americké centrum koordinace dalších bojů proti teroristům v Sýrii.

To mělo vzniknout v případě, že klid zbraní opravdu potrvá několik dní a do země se dostane humanitární pomoc. O postoji Spojených států informuje agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího amerického ministerstva zahraničí Johna Kirbyho.

Zdeněk Novák, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme