Obnovte suverenitu Ukrajiny, propusťte zadržené námořníky a dodržujte lidská práva, vyzvalo Německo Rusko

Za šikanující Německo považuje ruské kontroly v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. Moskvu v pátek slovy vládního mluvčího Steffena Seiberta vyzvalo, aby obnovila suverenitu Ukrajiny, dodržovala lidská práva a propustila politické vězně i zadržované ukrajinské námořníky.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a vládní mluvčí Steffen Seibert na summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu. | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Seibert připomněl, že před pěti lety Rusko protiprávně anektovalo ukrajinský Krym. „Rusko tím porušilo základní principy mezinárodního práva a zpochybnilo evropské poválečné uspořádání,“ poznamenal.

‚Černé moře nepatří Rusku.‘ Britové vyjádřili podporu Ukrajině a poslali do Oděsy výzvědnou loď

Číst článek

„To, že protiprávní stav trvá už pět let, není žádný důvod, proč se s tímto stavem smířit,“ zdůraznil také a kritizoval tlak Moskvy vůči menšinám na Krymu, především krymským Tatarům.

Německo stejně jako jeho spojenci anexi Krymu nadále neuznává. „Vyzýváme ruské státní vedení, aby znovuobnovilo suverenitu Ukrajiny, zajistilo právo na svobodnou plavbu (Kerčským průlivem), dodržovalo lidská práva a propustilo politické vězně i ukrajinské námořníky,“ prohlásil mluvčí německé vlády.

Tři ukrajinské lodě a 24 námořníků Rusko zadrželo loni v listopadu po incidentu v Kerčském průlivu. Za zhoršení tamní situace nese podle německé kancléřky Angely Merkelové zodpovědnost přímo ruský prezident Vladimir Putin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme