Rusko nezaplatí odškodnění akcionářům Jukosu, rozhodl ústavní soud

Ruský ústavní soud rozhodl, že stát nemusí odškodnit bývalé akcionáře ropné společnosti Jukos. Evropský soud pro lidská práva předtím rozhodl, že Rusko musí akcionářům vyplatit téměř dvě miliardy eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko nemusí zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů | Foto: A.Savin, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Předseda ruského ústavního soudu Valerij Zorkin zdůvodnil verdikt soudu tím, že akcionáři nesou odpovědnost za rozhodnutí vedení Jukosu a tedy i za jeho dluhy, které po sobě zanechal, ve výši v přepočtu více než 100 miliard korun.

Ropný gigant oligarchy Michaila Chodorkovského se podle soudu záměrně vyhýbal placení daní a poškodil tím ruský stát. Akcionáři proto na kompenzace nemají právo.

Ruské úřady zlikvidovaly Jukos před deseti lety. Podle ruské opozice to bylo politický motivovaný krok, protože Michail Chodorkovský opozici podporoval a tím si znepřátelil Kreml.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme