Jak uloupit vodku? Jedině v ukradeném obrněném transportéru, předvedl Rus za polárním kruhem

Obyvatelé ruského města Apatity ležícího za polárním kruhem překvapil ve středu ráno pohled na obrněný transportér zabořený do výkladu místního obchodu. Ukázalo se, že obrněnce typu MT-LB zcizil u polovojenské organizace místní občan, aby jej použil ke vloupání do obchodu - a to vše jen proto, aby ukradl jednu láhev vína či vodky, uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Tento článek je více než rok starý.

Apatity (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Obyčejné ráno v Apatitech. MT-LB prostě vjel do obchodu na Severní ulici 25," glosoval výjev na sociální síti VKontakte jeden z místních obyvatel.

"Vše se odehrálo okolo půl deváté ráno. Od garáží na Severní přijel MT-LB a stočil se k obchodu. Transportér rozmačkal pár aut a rozbil výklad. Žádné raněné jsem neviděl," vylíčil později novinářům očitý svědek Alexej Asanovič.

Les tu hoří, medvěd kálí a šílenec skučí: The Road Movie, zběsilá jízda ruskou silnicí

Číst článek

Místní se dohadují, že "tankista" zvolil tak složitý způsob nabytí jediné lahve asi proto, že v tak brzkou hodinu je prodej alkoholu v obci ještě zakázán. A to prý policisté dopadli podroušeného lupiče ještě s nedopitou lahví. Strážci pořádku totiž mohli jít najisto a za obvyklým podezřelým: výtečník o týden dříve ukradl kamion Kamaz za obdobným účelem.

Obojživelný 'Matla'

MT-LB (zkratka znamená víceúčelový transportér lehce obrněný, pozn. red.) pocházel z autoškoly spolku DOSAAF, který v Sovětském svazu a nyní v Rusku sehrává podobnou roli jako v komunistickém Československu Svazarm alias Svaz pro spolupráci s armádou.

Do výzbroje byl tento obojživelný transportér zařazen ještě v 60. letech, původně jako tahač protitankových kanónů, ale vzniklo mnoho variant, včetně velitelského vozu, obrněné ambulance, nosiče protiletadlových střel či samohybné houfnice. Uplatnil se v afghánském tažení, v konfliktu v Podněstří, v čečenských válkách a naposledy v bojích na východě Ukrajiny.

Dodnes jej používají ruské podniky, zejména v nehostinných končinách, vyráběl se však na Ukrajině, kde vznikl v počtu více než 9600 kusů. V československé armádě se těšil přezdívce "Matla".

'Matla' na návštěvě v apatitském obchodě:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme