Rusko spustí masové očkování proti koronaviru. Jako první dostanou vakcínu lékaři, učitelé a vojáci

Již příští týden Rusko v masovém měřítku spustí očkování proti novému koronaviru. Nařídil to prezident Vladimir Putin. Stalo se tak jenom pár hodin poté, co Británie jako první země schválila vakcínu od americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Pro Brity tak má být dostupná od příštího týdne.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle tamní vlády bude očkování dobrovolné, lidskoprávní aktivisté ale poukazují na tlak zaměstnavatelů | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Ruská vláda plán masové vakcinace oznámila již dříve tento rok, výroba však dlouho nedokázala naplnit objem poptávky.

Prezident Vladimir Putin ujistil, že v nejbližších dnech bude mít Rusko k dispozici až dva miliony dávek vakcíny Sputnik V, která je aktuálně ve třetí fázi klinických testů. Státní registraci přitom získala již v srpnu po ukončení druhé fáze.

První na světě. Britové schválili covidovou vakcínu od Pfizeru a BioNTechu, očkování spustí příští týden

Číst článek

První vlna očkování v Rusku se bude týkat primárně lékařů a učitelů. Ministr obrany Sergej Šojgu už ale avizoval, že naočkovaných bude i víc než 400 tisíc vojáků. Podle tamního ministerstva zdravotnictví by následně do února měla přijít řada i na další skupiny obyvatel.

Ruská vláda opakovaně ujišťuje, že očkování bude dobrovolné. Nicméně například nezávislé profesní odbory Aliance lékařů nebo také lidskoprávní aktivisté, včetně známé obhájkyně Mariny Litvinovičové, poukazují na případy, kdy někteří zaměstnanci čelí tlaku vedení, aby se nechali naočkovat. V opačném případě jim má hrozit ztráta zaměstnání.

Masové očkování mají ulehčit i další vyvíjené vakcíny. V pořadí druhá, která dostala název EpiVakKorona, je nyní ve třetí fázi testů. A do konce roku by se ke státní registraci měla dostat i třetí látka.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme