Rusko odmítá rezoluci Parlamentního shromáždění OBSE

Rusko protestuje proti rezoluci Parlamentního shromáždění OBSE, která označuje nacismus a stalinismus za totalitní režimy. Podle ruského ministerstva zahraničí dokument překrucuje historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josif Vissarionovič Stalin | Foto: mujweb.atlas.cz

Zákonodárci 56-členné Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě přijali rezoluci před týdnem na setkání ve Vilniusu ve snaze připomenout okolnosti pádu železné opony v roce 1989.

Podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí dokument přijatý OBSE manipuluje historií, a to údajně ve snaze dosáhnout politických cílů. Už dříve se ostře ohradily také obě komory ruského parlamentu, podle nichž jde o protiruskou provokaci a urážku všech, kteří na straně rudé armády v době druhé světové války položili život v boji proti fašismu.

Rezoluce, přijatá na popud Litvy a Slovinska konstatuje, že evropské země ve 20. století čelily dvěma totalitním režimům, nacismu a stalinismu, které provázela genocida a zločiny proti lidskosti.

Pro mnoho Rusů zůstává Stalin kvůli své roli při porážce nacistického Německa stále národním hrdinou, i přes obvinění z podílu na smrti desítek miliónů lidí.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme