Rusko odmítá zavedení zbrojního embarga vůči Sýrii

Rusko je proti zavedení mezinárodního zbrojního embarga vůči Sýrii. O takovém postihu se stále častěji spekuluje kvůli pokračujícím krvavým střetům v této arabské zemi. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale prohlásil, že embargo by se muselo týkat nejen syrské vlády, ale také opozice. Jako varovný příklad zmínil Libyi, kde platilo embargo proti vládě, ale rebelové ve stejné době dostávali zbrojní zásilky z ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Takový postup by byl nefér i v případě Sýrie, prohlásil Lavrov, jehož země je hlavním dodavatelem zbraní Damašku. Ruský ministr upozornil, že syrští rebelové už teď dostávají zbraně z ciziny.

Reportáž BBC ukázala takové zásobování z Libanonu. Britský deník The Daily Telegraph zase informoval o kontaktech libyjských ozbrojenců se syrskými povstalci. Nová libyjská vláda prý také syrské opozici nabídla zbrojní dodávky.

Zbrojní embargo proti syrské vládě už zavedly Spojené státy, Evropská unie a Turecko. Liga arabských států zatím tuto možnost ponechala ve stádiu úvah. V OSN je kvůli opozici Ruska neprůchodné.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme