Rusko odmítlo návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN ke Gruzii

Rezoluce vyzývá Moskvu, aby stáhla své vojáky na pozice před začátkem současného konfliktu s Gruzií. Ruští představitelé ale s dokumentem nesouhlasí, protože je podle nich v rozporu s podmínkami dohody o příměří uzavřené s Gruzií minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do Kremlu | Foto: Petr Jansa

Moskva předtím také obvinila Severoatlantickou alianci z podjatosti a odmítla varování NATO před možným zhoršením vzájemných vztahů kvůli konfliktu v Gruzii.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin má za to, že rezoluce vypracovaná francouzskými diplomaty je v rozporu s podmínkami příměří, které s oběma stranami minulý týden dojednal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle Čurkina by dokument měl zahrnovat celý šestibodový mírový plán.

Text rezoluce vyzývá Rusko, aby stáhlo svou armádu na pozice držené před začátkem konfliktu. Moskva ale tvrdí, že ji dohoda o příměří opravňuje k ponechání vojáků v nárazníkové zóně na gruzínské straně jihoosetínské hranice.

Ozbrojený střet mezi Moskvou a Gruzí propukl 7. srpna, potom co gruzínská armáda zaútočila na Moskvou podporovaný separatistický region Jižní Osetie. Rusko během následné ofenzívy, kterou řada západních států označila za nepřiměřenou, proniklo hluboko na gruzínské území.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme