Rusko odmítlo Zemanovy věty o Krymu. O kompenzaci nemůže být ani řeč, vzkázal Kreml

Kreml se ohradil proti návrhu prezidenta Miloše Zemana, podle kterého by Rusko mohlo Ukrajině vyplatit odškodnění za okupaci Krymu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pjeskov přes státní agenturu RIA Novosti vzkázal, že o kompenzaci nemůže být řeč. Miloše Zemana ale označil za respektovaného politika, jehož názoru si váží.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český preziden Miloš Zeman. Archivní snímek.

Český preziden Miloš Zeman. Archivní snímek. | Zdroj: Reuters

„Nemůžeme mluvit o anexi, to není správně, a tím pádem ani nemůžeme mluvit o případných kompenzacích. O odtržení od Ukrajiny rozhodl legitimní orgán Krymu - tedy nejvyšší rada," prohlásil Peskov.

Proti Zemanovu návrhu už dříve protestovala Ukrajina. Podle jejího prezidenta Petra Porošenka je nepřípustné, aby se státní území stalo předmětem obchodu.

Fakticky uznal anexi Krymu, hodnotí Zemanův projev ruští poslanci. Absolutně nepřijatelné, zní z Kyjeva

Číst článek

Podobně se vyjádřil i premiér země Volodymyr Hrojsman. Od projevu Miloše Zemana se distancovala také česká vláda, podle které slova prezidenta nejsou v souladu s jejím stanoviskem.

Zeman anexi Krymu v úterý označil za "fait accompli", tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictví ruské ropy a zemního plynu.

Projev vyvolal okamžitou pobouřenou reakci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a dalších ukrajinských politiků. Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme