‚Odpověď nebude diplomatická, ale praktická.‘ Litva očekává, že ji Rusko odpojí od dodávek elektřiny

Odpověď Ruska na litevské omezení přepravy zboží do kaliningradské enklávy nebude diplomatická, ale praktická, uvedla ve středu podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Jako jedno z možných odvetných opatření přichází v úvahu odpojení Litvy od společné elektrizační soustavy, uvedl podle agentury Interfax šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní vlak z Kaliningradu na hraniční železnici v Litvě

Nákladní vlak z Kaliningradu na hraniční železnici v Litvě | Zdroj: Reuters

„Ne, odpověď nebude diplomatická, ale praktická,“ uvedla Zacharovová na dotaz, jakou povahu budou ruské odvetné kroky mít.

Vláda schválila nový sankční zákon. Česko je bude moct uvalit bez ohledu na Evropskou unii

Číst článek

„Vedle omezení tranzitu pro litevské řidiče kamionů budeme uvažovat o možném přerušení energetického okruhu,“ řekl šéf zahraničního výboru ruských poslanců Sluckij.

Litevský prezident Gitanas Nauséda agentuře Reuters řekl, že Litva je na případné odpojení od regionální rozvodné sítě připravena.

„Počítáme s nepřátelskými kroky ze strany Ruska, jako je odpojení od rozvodného systému BRELL, a jsme na ně připraveni,“ sdělil litevský prezident Nauséda.

Litva je připravená

Pobaltské státy včetně Litvy po více než 30 letech od odpojení od Sovětského svazu stále závisejí na stabilních dodávkách energie z Ruska, podotkla agentura Reuters. V minulém roce však Litva nainstalovala zařízení, které ji propojilo s Polskem a evropskou sítí, čímž získala pojistku pro případ, že by Rusko tok elektřiny do země přerušilo.

Nauséda dodal, že nepočítá se scénářem, v němž by Rusko vůči Litvě podniklo vojenské kroky, vzhledem k tomu, že Litva je členským státem Severoatlantické aliance (NATO).

Rusové jsou opotřebovaní, rezervy budou klíčové, říká Londýn k obnovení útoku na Slovjansk

Číst článek

Vedle ruského ministerstva zahraničních věcí označil kroky Litvy za absolutně nepřijatelné také Kreml. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury Reuters uvedl, že Moskva ale ještě nerozhodla, kdy zavede odvetná opatření.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici přes litevské území. Litva minulý týden zakázala po železnici převážet do této enklávy u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února.

Odpověď Litvě slíbil už v úterý tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, podle kterého Litevci pocítí následky svého rozhodnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme