Rusko odsoudilo násilí syrského režimu i opozice

Rusko vystoupilo s novým návrhem rezoluce Rady bezpečnosti OSN k řešení krize v Sýrii. Návrh odsuzuje násilí jak ze strany syrské vlády, tak ze strany opozice, ale nezmiňuje se o sankcích. Poprvé ale Rusové žádají Bašára Asada, aby zastavil „nadměrné násilí“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti režimu Bašára Asada proběhly tento týden i v Jemenu

Demonstrace proti režimu Bašára Asada proběhly tento týden i v Jemenu | Zdroj: ČTK

Postoj zaujalo Rusko začátkem týdne, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odsoudil násilí jak ze strany vládních syrských sil, tak z řad opozice.

Hlavní, i když drobný posun je v tom, že v návrhu se žádá, aby syrský režim zastavil používání nadměrného násilí. Sýrie by také měla dopřát svým občanům realizovat právo shromažďování a svobodu slova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii shrnuje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Prezident Medvěděv už dříve řekl, že syrský prezident má pouze dvě možnosti – zahájit reformy, nebo odstoupit. Když ale došlo na rozhodnutí, Rusové se za Sýrii dosud vždy postavili.

Už jednou měla Rada bezpečnosti hlasovat o rezoluci, která měla tvrdě odsoudit syrské vedení a uvalit na zemi sankce. Rusko i Čína se proti tomu ostře postavily a použily právo veta.

Opoziční Syrská národní rada se snaží obsáhnout všechny proudy, které se staví do opozice vůči prezidentu Asadovi. Jde tedy o do značné míry reprezentativní shromáždění, ale až padne společný nepřítel, tak se zřejmě ukáže, že jde jen o umělou jednotu. Mezi lidmi, kteří chtějí Asada svrhnout, jsou například i teroristé.

Násilí v Sýrii ze strany režimu Bašára Asada mezitím pokračuje. Téměř každý přicházejí zprávy o masakrech na civilistech i zběhlých vojácích. Nepokoje si podle OSN od poloviny března už vyžádaly přes 5000 mrtvých.

Vedle toho organizace Human Rights Watch uvádí na základě několika desítek svědectví, že velitelé i političtí vůdci vydávají přímé rozkazy k zabíjení i mučení. O hledání cest z krize se od dneška bude v tuniské metropoli Tunisu radit i syrská opozice.

Milan Slezák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme