Rusko odsoudilo ukrajinského režiséra Sencova. Ve vězení má zůstat 20 let

Ruský vojenský soud poslal na 20 let do vězení ukrajinského filmového režiséra a aktivistu Olega Sencova. Podle verdiktu měl připravovat teroristické útoky na Krymu. Sencov obvinění odmítá a soud označuje za tribunál okupantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem | Zdroj: ČTK

Zpěv ukrajinské hymny a výkřiky „sláva Ukrajině“, tak reagovali na vynesení rozsudku Oleg Sencov, který má ve vězení strávit 20 let, a spoluobviněný Oleksandr Kolčenko. Ten má zůstat za mřížemi 10 let.

Sencov měl podle prokuratury na pokyn ukrajinské radikální organizace Pravý sektor vytvořit a vést teroristickou skupinu.

Loni v květnu údajně chtěla vyhodit do vzduchu Leninův pomník v krymském Simferopolu a plánovala také útoky na kanceláře proruských organizací a stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko odsoudilo ukrajinského režiséra Sencova. Ve vězení má zůstat 20 let. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Cílem měla být destabilizace situace na poloostrově po jeho anexi Ruskem na jaře minulého roku.

Soud vycházel z výpovědí dalších dvou obviněných, kteří výměnou za spolupráci s vyšetřovateli dostali nižší tresty, tedy 7,5 roku.

„Jeden ze svědků vypověděl, že svědectví bylo učiněno pod nátlakem. Druhý odmítl své vědecké výpovědi u soudu přečíst. Je velice sporné, jestli takováto svědectví mají nějakou hodnotu a jestli by před normálním soudem obstála. Asi zřejmě ne,“ upozorňuje zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín.

Žaloba pro Sencova žádala 23 let vězení, obhajoba zproštění jakékoliv viny. Odsouzení mají deset dnů na odvolání.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov a aktivista Oleksandr Kolčenko před soudem | Foto: Reuters

Režisér Sencov označil proces za politický a obvinění za vykonstruovaná. Tvrdí také, že ho při policejních výsleších týrali a vyhrožovali mu.

„Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopají," popsal Sencov britské zpravodajské stanici BBC.

Soud se Sencovem vyvolává mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda.

Před ruskou ambasádou v Kyjevě požadovali lidé propuštění režiséra Olega Sencova | Foto: ČTK/AP

Martin Dorazín, Marie Machytková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme