Rusko odsoudilo ukrajinského režiséra Sencova. Ve vězení má zůstat 20 let

Ruský vojenský soud poslal na 20 let do vězení ukrajinského filmového režiséra a aktivistu Olega Sencova. Podle verdiktu měl připravovat teroristické útoky na Krymu. Sencov obvinění odmítá a soud označuje za tribunál okupantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem | Zdroj: ČTK

Zpěv ukrajinské hymny a výkřiky „sláva Ukrajině“, tak reagovali na vynesení rozsudku Oleg Sencov, který má ve vězení strávit 20 let, a spoluobviněný Oleksandr Kolčenko. Ten má zůstat za mřížemi 10 let.

Sencov měl podle prokuratury na pokyn ukrajinské radikální organizace Pravý sektor vytvořit a vést teroristickou skupinu.

Loni v květnu údajně chtěla vyhodit do vzduchu Leninův pomník v krymském Simferopolu a plánovala také útoky na kanceláře proruských organizací a stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko odsoudilo ukrajinského režiséra Sencova. Ve vězení má zůstat 20 let. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Cílem měla být destabilizace situace na poloostrově po jeho anexi Ruskem na jaře minulého roku.

Soud vycházel z výpovědí dalších dvou obviněných, kteří výměnou za spolupráci s vyšetřovateli dostali nižší tresty, tedy 7,5 roku.

„Jeden ze svědků vypověděl, že svědectví bylo učiněno pod nátlakem. Druhý odmítl své vědecké výpovědi u soudu přečíst. Je velice sporné, jestli takováto svědectví mají nějakou hodnotu a jestli by před normálním soudem obstála. Asi zřejmě ne,“ upozorňuje zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín.

Žaloba pro Sencova žádala 23 let vězení, obhajoba zproštění jakékoliv viny. Odsouzení mají deset dnů na odvolání.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov a aktivista Oleksandr Kolčenko před soudem | Foto: Reuters

Režisér Sencov označil proces za politický a obvinění za vykonstruovaná. Tvrdí také, že ho při policejních výsleších týrali a vyhrožovali mu.

„Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopají," popsal Sencov britské zpravodajské stanici BBC.

Soud se Sencovem vyvolává mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda.

Před ruskou ambasádou v Kyjevě požadovali lidé propuštění režiséra Olega Sencova | Foto: ČTK/AP

Martin Dorazín, Marie Machytková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme