Po USA odstoupí od dohody o otevřeném nebi i Rusko. ‚Rovnováha je narušena‘ míní tamní diplomacie

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Informují o tom agentury. Moskva své rozhodnutí dává do souvislosti s tím, že loni od úmluvy odstoupily Spojené státy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohoda umožňuje kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států (ilustrační foto) | Foto: Oleg V. Belyakov | Zdroj: Wikimedia Commons

Ruská diplomacie v pátečním prohlášení uvedla, že americké odstoupení od smlouvy „významně narušilo rovnováhu v zájmech signatářských zemí“, Zároveň podotkla, že spojenci USA po americkém odchodu ruské návrhy na udržení smlouvy při životě dostatečně nereagovali.

Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později. Účastnickým zemím umožňuje kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států.

Spojené státy od úmluvy odstoupily loni pod vedením administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Washington odchod od dohody zdůvodnil tvrzením, že Rusko některá její ustanovení nedodržovalo. Moskva už dříve porušování úmluvy odmítla a ujišťovala, že se jejími podmínkami hodlá plně řídit, dokud bude platit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme