V Rusku začaly odvody branců. Moskva navíc rozmisťuje střely Kinžal v Bělorusku, tvrdí Británie

V Rusku v úterý začaly plánované podzimní odvody do základní vojenské služby, uvedl zpravodajský server Meduza. Moskva také podle informací britského ministerstva obrany rozmisťuje hypersonické střely Kinžal na území Běloruska.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Sergej Šojgu dohlíží na mobilizaci

Vladimir Putin a Sergej Šojgu dohlíží na mobilizaci | Zdroj: Reuters

Odvody branců budou v Rusku trvat do konce prosince. Do vojenské služby má letos podle nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina nastoupit 120 000 lidí.

Kvůli částečné mobilizaci, kterou Rusko vyhlásilo v září, se podzimní odvody posunuly o měsíc. Letos má do armády nastoupit o sedm tisíc lidí méně než v minulém roce. Odvody se týkají občanů ve věku od 18 do 27 let, kteří nejsou záložníci.

Ne každý člověk prchající před mobilizací je uprchlík, někteří by ale být mohli, říká právnička

Číst článek

Generální štáb ruské armády dříve uvedl, že armáda nebude brance vysílat do bojů na Ukrajině, kde Rusko od února vede válku. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) toto tvrzení hodnotí jako snahu předejít pokusům mladých Rusů vyhnout se službě v armádě.

„Branci budou téměř určitě po skončení výcviku zhruba v březnu nebo dubnu vysláni na Ukrajinu. Mohli by být nasazeni i dříve v závislosti na změnách v bojích,“ uvedl ISW ve své pravidelné analýze války na Ukrajině.

Střely Kinžal v Bělorusku

Britské ministerstvo obrany, s odvoláním na britskou vojenskou rozvědku, v úterý také upozornilo, že Rusko patrně přesunulo do Běloruska hypersonické střely Kinžal. Vyslání nadzvukových střel do Běloruska Londýn hodnotí jako gesto, kterým chce Rusko dát najevo, že má běloruskou podporu.

Na běloruském letišti Mačuliščy u Minsku se pravděpodobně nacházejí dvě ruské stíhačky MiG-31 a kontejner, který slouží k uskladnění hypersonických střel Kinžal, sdělilo britské ministerstvo a zveřejnilo satelitní snímky letiště. Právě z letounů MiG-31 lze tyto manévrovatelné střely odpalovat.

Střely Kinžal jsou schopny urazit vzdálenost až 2000 kilometrů. Rusko je používá od roku 2018 a několikrát je vypálilo i během války na Ukrajině, v Bělorusku je ale zatím nerozmisťovalo.

Ruské zásoby těchto střel jsou velmi omezené a jejich rozmístění v Bělorusku znamená pro Rusko jen malý přínos, pokud jde o zasahování dalších cílů na Ukrajině, podotklo britské ministerstvo obrany.

Přemístěním nadzvukových střel do Běloruska chce Moskva pravděpodobně Západ přesvědčit o tom, že role Běloruska jako ruského spojence ve válce na Ukrajině je čím dál důležitější.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme