Rusko omezuje dodávky plynu do Srbska

Srbsko se dostává do problémů, protože Rusko mu snižuje dodávky zemního plynu. Balkánská země má navíc tu nevýhodu, že nedisponuje dostatečnými kapacitami pro skladování zásob. V následujících dnech má přitom i na Balkán přijít arktický mráz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z uzavírání plynovodu pořízený z ruské televize NTV | Foto: AFP

Rusko, které trpí rekordními mrazy, snížilo Srbsku a Bosně a Hercegovině dodávky plynu asi o 25 procent. Srbská vláda začala selektivně od dodávek plynu odstavovat průmysl, do potíží se tím dostává například automobilka a výrobce zbraní Zastava.

Problémy s topením jsou ve většině srbských měst. Vláda rozhodla, že teplárny, které používají zemní plyn, a kterého se jim nedostává, musí přejít na mazut. Toho má Srbsko dostatek. Rozdíl je ovšem v cenách, mazut je o pětinu dražší.

Mnoho domácností topí elektřinou. Ani ty nejsou problémů zproštěny. Odbory výrobce elektřiny, státní firmy EPP, hrozí stávkou v podobě snížení produkce o 10 procent.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme