Rusko opět čelí kritice kvůli nedodržování svobody tisku

Světová veřejnost si dnes připomíná Den svobody tisku. I letos při té příležitosti americká organizace na ochranu lidských práv Freedom house publikovala každoroční dokument o stavu svobody tisku ve světě. Nejlepší pozici získala pětice severských zemí v čele s Islandem. Nejnižší příčky naopak obsadily země jako Severní Korea, Turkmenistán či Bělorusko. Kritiku si ale tradičně vysloužilo také Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Rusko si oproti loňskému roku opět o několik příček pohoršilo a obsadilo v žebříčku organizace Freedom House 174. místo z celkem 195 zemí.

Dokument označuje všechny oblasti ruských médií za nesvobodné a Rusko jako takové za vůbec nejnebezpečnější zemi pro novináře.

Podle autorů jsou hlavním důvodem dalšího propadu Ruska v ratingu neschopnost ruských úřadů žurnalisty ochránit, nevyšetřené vraždy novinářů a také uzavírání dalších médií. Dokument také podotýká, že někteří ruští novináři ve snaze zajistit si bezpečí raději volí cestu autocenzury.

Představitelé oficiálního ruského sdružení mediálních zaměstnanců výsledky průzkumu odmítají, s tím, že není jasné, na základě jakých údajů organizace Freedom House ke svým závěrům došla.

Přečtěte si také:
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Ruská opozice se obává redukce vysílání Rádia Svobody

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme