Rusko označilo Navalného a jeho spolupracovníky za teroristy a extremisty. Banky jim tak zmrazí účty

Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného a několik jeho spolupracovníků na seznam „teroristů a extremistů“. Ruská federální vězeňská služba (FSIN) mezitím požádala soud, aby změnil roční podmíněný trest Navalného bratrovi Olegovi na nepodmíněný.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 15:46 25. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě

Navalnyj je v současné době ve vězení, kde si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru | Zdroj: Reuters

Banky Navalnému a jeho spolupracovníkům, kteří figurují na seznamu „teroristů a extremistů“, musí zmrazit finanční prostředky a nesmějí jim poskytovat služby, informovala ruská služba stanice BBC.

Moskevský soud rozhodl o rozpuštění Střediska pro lidská práva, sesterské organizace Memorialu

Číst článek

Podle serveru The Moscow Times jsou fakticky vyloučeni z ruského bankovního systému, protože finanční instituce v zemi mají zakázáno poskytovat služby osobám a organizacím uvedeným na tomto seznamu.

Na černé listině se nyní podle médií ocitla mimo jiné také právnička Ljubov Sobolová. Už dříve se na tomtéž seznamu objevili dva blízcí spolupracovníci opozičníka Leonid Volkov a Ivan Ždanov.

Kromě Navalného jsou všichni v zahraničí, upozornila BBC. Soud už loni v červnu označil jako extremistické fondy a štáby spojené s Navalným, které tím také zakázal.

Podmínka pro Olega

Na seznam se podle listu Kommersant dostal také právník Vjačeslav Gimadi, spolupracovníci zakázaného protikorupčního fondu FBK Georgij Alburov a Ruslan Šaveddinov, někdejší koordinátorka baškirského štábu opozičníka Lilija Čanyševová, bývalá šéfka štábu v Tomsku Ksenija Fadějevová a bývalý koordinátor štábu v Archangelsku Pavel Zelenskij, který byl loni v dubnu odsouzen na dva roky za výzvy k extremistické činnosti. 

Kommersant dodal, že ze zablokovaných účtů smějí postižení měsíčně čerpat nejvýše 10 000 rublů (asi 2760 Kč) pro sebe a každého člena své rodiny, který je bez vlastních příjmů. Alburov a Šaveddinov také odjeli z Ruska do ciziny. 

Navalnyj je v současné době ve vězení, kde si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru.

‚Pacifikace diktátorů a tyranů nikdy nefunguje.‘ Daria Navalná převzala za svého otce Sacharovovu cenu

Číst článek

Pětačtyřicetiletý opoziční předák označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly.

Ruská federální vězeňská služba mezitím požádala moskevský soud, aby opozičníkovu bratrovi Olegovi Navalnému změnil současný roční podmíněný trest na nepodmíněný. Podle vězeňské služby nedodržuje pravidla podmínky, uvedla agentura TASS.

Soud loni Olegovi Navalnému vyměřil roční podmínku za porušení hygienických norem v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, jelikož vyzýval k účasti na zakázané demonstraci za osvobození svého bratra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme