V Rusku zadrželi exstarostu Jekatěrinburgu. Opoziční politik Rojzman kritizoval válku na Ukrajině

V Rusku zadrželi opozičního politika Jevgenije Rojzmana, který čelí vyšetřování kvůli své kritice ruského vojenského vpádu na Ukrajinu. Informovala o tom ve středu agentura TASS. Bývalého starostu Jekatěrinburgu nejspíš čeká stíhání za údajnou diskreditaci ruských ozbrojených sil, což je často označení přečinu, který spočívá v šíření jiné než oficiální verze událostí na Ukrajině.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank ruských sil ve městě Popasna v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny

V Rusku zadrželi opozičního politika Jevgenije Rojzmana, který čelí vyšetřování kvůli své kritice ruského vojenského vpádu na Ukrajinu (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Moskva označuje invazi za „speciální vojenskou operaci“, jejímž cílem je ochrana Rusů a „denacifikace“ Ukrajiny. Pokud někdo veřejně hovoří o válce či kritizuje ruské vedení nebo armádu riskuje obžalobu a soud.

Slabá armáda, fašismus, korupce na každém rohu. Ukrajina za půl roku války vyvrátila řadu předsudků

Číst článek

Před týdnem například soud na Ruskem okupovaném poloostrově Krym posoudil jako diskreditaci armády zpěv ukrajinské vlastenecké písně a uložil za něj pokutu 50 000 rublů (asi 20 000 Kč).

Devětapadesátiletý Rojzman od roku 2013 řídil chod čtvrtého největšího ruského města Jekatěrinburg a byl jediným opozičním politikem v tak vysoké správní funkci.

Demisi podal v roce 2018 na protest proti zrušení přímých voleb starosty. Jako starosta proslul tím, že si troufal kritizovat prezidenta Vladimira Putina i místního gubernátora, či naopak se zastat opozice a novinářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme