Rusko oslavilo tradiční přehlídkou výročí konce druhé světové války. Armáda ukázala nejmodernější zbraně

Velká vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě se ve středu jako tradičně stala vrcholem ruských oslav letošního 73. výročí konce druhé světové války. Prezident Vladimir Putin na úvod mimo jiné prohlásil, že Rusko je otevřené dialogu ve všech otázkách globální bezpečnosti. I letos ruská armáda využila přehlídku k ukázce své síly a k předvedení nejmodernějších zbraní.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší ruský představitel vyzdvihl klíčovou roli, kterou sehrála sovětská armáda v porážce nacistického Německa. Zároveň obecně kritizoval snahy „válečné události zkreslovat a tím přepsat dějiny“, tedy snižovat zásluhy sovětského lidu. „Nikdy nedovolíme, aby se to stalo,“ zdůraznil.

Počtvrté ruským prezidentem. Putin v Kremlu složil přísahu, mandát mu skončí v roce 2024

Číst článek

Nicméně rovněž ujistil, že „Rusko je otevřené dialogu o všech otázkách zajištění globální bezpečnosti“ a že „je připravené ke konstruktivnímu rovnoprávnému partnerství v zájmu shody, klidu a pokroku na planetě“.

Před tribunou, na níž stál Putin s dalšími politickými a vojenskými činiteli, nejprve pochodovaly šiky více než 13 tisíc vojáků.

Poté defilovalo 159 kusů vojenské techniky, včetně nových tanků Armata, transportérů Bumerang, robotických vozidel Uran-6 a Uran-9 či bezpilotních strojů Korsar a Katran. Poprvé se představila bojová vozidla na podporu tanků Terminator.

Ukázkový let rovněž předvedlo 75 bojových letounů a vrtulníků. Byly mezi nimi dvě nejnovější ruské stíhačky páté generace Su-57 a také dva bojové letouny MiG-31K s raketami Kinžal. Tyto střely údajně létají hypersonickou rychlostí, tedy pětinásobně rychleji než zvuk, a podle tvrzení ruské armády je v současné době nedokáže zastavit žádná protiletecká obrana na světě.

Ruským premiérem bude znovu Medveděv. Potvrdila ho dolní komora parlamentu

Číst článek

Po přehlídce Putin položil květy k pomníku neznámého vojína v Alexandrovském parku u Kremelské zdi. Tohoto aktu se spolu s ním letos zúčastnili srbský prezident Aleksandar Vučić a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kteří jsou v Moskvě na návštěvě. Společně ale sledovali i vojenskou přehlídku.

Pochod s portréty padlých

Součástí oslav výročí porážky hitlerovského Německa je již několik let akce Nesmrtelný pluk - pochody lidí s portréty jejich blízkých, kteří padli ve válce. Koná se nejen v ruských městech, ale i jinde ve světě.

V moskevském několikahodinovém průvodu, kterého se podle agentury TASS účastnilo kolem milionu lidí, kráčel i Vladimir Putin spolu s Vučičem a Netanjahuem. Prezident nesl portrét svého otce, který za války bojoval a byl raněn u Leningradu. Portréty předků-veteránů nesli podle Interfaxu i Netanjahu a Vučić.

Takzvaný Den vítězství se v Rusku i ve většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v okamžiku německé kapitulace v Berlíně 8. května 1945 bylo v Moskvě, vzhledem k časovému posunu, už po půlnoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme