Rusko otestovalo střelu Cirkon. Podle Putina dosahuje devítinásobku rychlosti zvuku

Rusko poprvé odpálilo hyperzvukovou střelu Cirkon z vojenského plavidla. Informaci oznámila agentura TASS. Podle Putina střela dosahuje až devítinásobku rychlosti zvuku. Rakety Cirkon se podle ruského prezidenta mají stát součástí výzbroje ruských plavidel, které disponují střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Už minulý měsíc Rusko zkoušelo jinou střelu Kinžal, která má mít dolet až 2000 kilometrů.

Moskva (Aktualizováno: 20:35 27. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská fregata Admirál Gorškov

Fregata Admirál Gorškov, ze které se uskutečnil start zkušební rakety Cirkon z Barentsova moře. | Foto: Reuters

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Ruská ambasáda nově sídlí na náměstí Borise Němcova. Putinova kritika zavraždili před pěti lety

Číst článek

„V souladu s programem státních zkoušek Cirkonu na začátku ledna fregata Admirál Gorškov uskutečnila zkušební start této rakety z Barentsova moře na pozemní cíl na jednom ve vojenských prostorů na severním Uralu,“ uvedl jeden z vojáků.

Druhý zdroj tuto informaci potvrdil s tím, že dolet rakety přesáhl 500 kilometrů.

Součást ruských plavidel

Další testy mají následovat, včetně odpálení Cirkonu z jaderných ponorek.

Rakety Cirkon se podle Putina mají stát součástí výzbroje ruských plavidel, které disponují střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Ty ruské námořnictvo již otestovalo v bojích v Sýrii.

Řada našich zbraňových systémů je roky a možná desetiletí před zahraničními, řekl Putin

Číst článek

Agentura Reuters připomněla loňský výrok televizního moderátora Sergeje Kiseljova, že rakety Cirkon by mohly zasáhnout cíle ve Spojených státech během necelých pěti minut po odpálení z ponorek.

Připomněl, že Spojené státy loni v létě odstoupily od dohody o zničení raket středního a krátkého doletu (INF), čímž vzrostlo napětí mezi dvěma někdejšími protivníky z dob studené války, ale obě velmoci tak získaly příležitost rozšířit své jaderné arzenály s rostoucí beztrestností.

Úspěšný test zvýšil ruské vojenské schopnosti, poznamenala agentura Reuters a dodala, že Putin minulý měsíc z paluby lodi u anektovaného Krymu osobně dohlížel na zkoušku jiné hypersonické střely, Kinžal, kterou vypustily stíhačky MiG-31.

Kinžal podle Putina dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku a doletu 2000 kilometrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme