Rusko z války vyjde slabší, než do ní vstupovalo. Jde o masivní neúspěch, tvrdí Pentagon

Rusko podle všeho přišlo od začátku své invaze na Ukrajinu o více než polovinu všech svých tanků a použilo většinu svých přesně naváděných střel, řekl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. Válku, kterou Moskva v sousední zemi rozpoutala, Kahl označil za „masivní strategický neúspěch“, napsal ve středu server CNN.

Sledovali jsme online Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený ruský tank T-72 u Mykolajiva

Zničený ruský tank T-72 u Mykolajiva | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Putin neuspěl,“ řekl Kahl v rámci akce pořádané Univerzitou George Washingtona v hlavním městě Spojených států. „Rusko z této války odejde slabší, než jaké do ní vstupovalo,“ dodal náměstek.

Opravy Kerčského mostu potrvají do září roku 2023, uvádí Londýn. Rusko odhaduje dřívější dokončení

Číst článek

Moskva podle něj od začátku války přišla o desítky tisíc vojáků, což je podstatně více, než ztráty, které Sovětský svaz utrpěl při své kampani v Afghánistánu. V důsledku konfliktu z let 1979 až 1989 zahynulo podle oficiálních záznamů na 15 000 sovětských vojáků.

Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen třikrát, nejprve na začátku a na konci března, kdy přiznala 498, respektive 1351 zabitých vojáků.

Na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku tamní ministr obrany Sergej Šojgu připustil, že celkem na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko přišlo zhruba o 78 000 lidí. Podobná prohlášení stran konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

„Celá ruská armáda přišla pravděpodobně o polovinu hlavních bojových tanků. (...) Na Ukrajině do konfliktu zabředlo více než 80 procent ruských pozemních sil. Na Ukrajině spotřebovali většinu své přesně naváděné munice a kvůli sankcím a kontrole vývozu pro ně bude velmi obtížné obnovit armádu tak, jak vypadala před válkou,“ řekl Kahl na adresu Moskvy.

Rusko zaplatilo za íránské drony americkými a britskými zbraněmi, které ukořistilo na Ukrajině

Číst článek

Rozsáhlé ofenzivy na obou stranách podle Kahla v následujících měsících zkomplikuje příchod zimy, kdy se intenzita bojů sníží. To podle náměstka může být možností dosáhnout diplomatického urovnání.

„Nezastáváme pozici, ze které bychom Ukrajince tlačili do vyjednávání, pokud nejsou připraveni,“ dodal Kahl. List The Washington Post v sobotu napsal, že americká administrativa soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu obnovit mírové rozhovory s Ruskem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že jednat bude možné za podmínek obnovení územní celistvosti Ukrajiny, kompenzace škod a potrestání zodpovědných ruských činitelů. Tyto podmínky jsou pro Moskvu podle dřívějších vyjádření pravděpodobně nepřijatelné.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme