Rusko podle Ankary opět narušilo turecký vzdušný prostor, Moskva to popírá

Podle Ankary narušil v neděli turecký vzdušný prostor další ruský letoun. Ještě v pondělí pozdě večer si proto Turecko předvolalo ruského velvyslance, aby proti incidentu protestovalo a žádalo po něm vysvětlení. Moskva ale událost popřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víceúčelový stíhač MiG-29 (ilustrační foto) | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Bitevník Mig-29, který používá ruské, ale také syrské letectvo, prý zaměřil dvě turecké stíhačky, které hlídkovaly u hranic, a takzvaně je uzamkl na radaru, což je úkon, po kterém už následuje jen sestřelení letounu.

„Ruské vojenské letectvo s tím nemá nic společného, typ Mig-29 na základně u syrsko-tureckých hranic nepoužíváme,“ reagoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecko hlásí za poslední dny narušení svého vzdušného prostoru ruským vojenským letectvem. Nejen o tom mluvil analytik ČRo Milan Slezák

První podobný incident se odehrál už v sobotu. Podle Kremlu šlo o nedopatření, které bylo zaviněno špatným počasím.

„Za určitých povětrnostních podmínek letouny přistávají na základně poblíž syrsko-tureckých hranic ze severu. Nehledejte v tom žádné konspirační teorie,“ uvedl Konašenkov.

Obě události už ostře kritizovalo NATO a nelíbí se ani Spojeným státům. OSN pak vyjádřila obavy z toho, že v Sýrii operují letectva řady zemí, což je potenciálně nebezpečná situace. I to je důvod, proč by se podle USA mělo hledat politické řešení syrského konfliktu.

Turecký premiér nicméně odmítl, že by incidenty narušily rusko-tureckého vztahy. Moskva a Ankara podle něj zůstávají v kontaktu.

Sýrie | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme