Rusko podle Blinkena stupňuje ofenzivu i hybridní útoky. ‚Vidíme kyberútoky, sabotáže, dezinformace‘

Rusko podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena kromě ofenzivy na Ukrajině stupňuje i kyberútoky a sabotáže na Západě. Dnes při neformálním zasedání ministrů zahraničních věcí NATO v Praze zaznamenali hybridní útoky téměř všichni spojenci, konstatoval. Práce spojenců v pomoci Ukrajině je nyní ještě důležitější než dříve, řekl Blinken novinářům po skončení schůzky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Antony Blinken

Blinken jednání v Česku označil za velmi produktivní a kvalitní přípravu před červencovým summitem ve Washingtonu. | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Blinken po pražském zasedání řekl, že není přehnané mluvit o nynějšku jako o kritické chvíli v oblasti mezinárodní bezpečnosti. "V posledních týdnech jsme viděli zvýšenou ofenzivu ze strany Ruska na Ukrajině, vidíme kyberútoky vůči členům NATO, sabotáže, šíření dezinformací," konstatoval. Při dnešním jednání doslova každý spojenec zaznamenal nárůst hybridních útoků z Ruska, doplnil.

Jednání v Česku označil za velmi produktivní a kvalitní přípravu před červencovým summitem ve Washingtonu. „Na summitu podnikneme konkrétní kroky, aby se Ukrajina přiblížila k NATO a aby existoval most vůči členství. NATO pomůže vybudovat budoucí síly Ukrajiny, které odstraší další agrese a zajistí její obranu,“ dodal Blinken.

Sázky kolem dění na Ukrajině podle Blinkena aktuálně nemohou být vyšší. „Pokud Rusko půjde dál, tak na Ukrajině neskončí. Je potřeba se mu postavit, nadále podporovat Ukrajinu a ukazovat naše odhodlání se bránit, posílit bezpečnost Evropy, USA a všech svobodných zemí na světě,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme