Rusko podmiňuje další omezování jaderných zbraní stejným krokem ostatních jaderných mocností

Ať už budou Spojené státy realizovat program protiraketového šítu celý nebo jen částečně, Rusko přijme nutná protiopatření, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a zároveň v podstatě odmítl návrh na další omezení počtu nukleárních zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie dnes vypustila raketu dlouhého doletu schopnou přenášet jaderné hlavice.jpg | Zdroj: ČTK

Moskva velmi zdrženlivě reaguje na čerstvou nabídku amerického prezidenta Baracka Obamy jít nad rámec nové dohody START, která byla podepsána před třemi lety v Praze, a snížit o další třetinu počty jaderných zbraní.

Potvrzují to dnešní slova ministra zahraničí Sergeje Lavrova: „Jde nám o celkovou strategickou stabilitu. V tomto smyslu můžeme mluvit o dalším snižování počtu jaderných zbraní, do tohoto procesu ale musíme zapojit všechny země disponující jadernými zbraněmi.“

V diplomatické praxi se to prakticky rovná odmítnutí amerického návrhu. Lavrov zároveň připomněl Američanům, že další omezování strategické výzbroje závisí na jejich postupu ve vývoji nových „zbraní mimo jaderné vybavení, které budou ve vojenském smyslu efektivnější než jaderné zbraně“.

Šéf ruské diplomacie měl na mysli novou jadernou strategii Washingtonu, která počítá s posilováním konvenčních zbraní a omezováním jaderného potenciálu. S nasazením jaderných zbraní Spojené státy počítají pouze v nejkrajnějších případech obrany vlastního území či spojenců.

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme