Rusko podporu pro své kroky v Gruzii v Číně nenašlo

Přísný a nekompromisní postup vůči Rusku žádá britský ministr zahraničí David Milliband. Při své návštěvě Ukrajiny vyzval Evropskou unii a NATO, aby podpořili své spojence v regionu, postavili se na obranu mezinárodního práva a snažili se zmírnit energetickou závislost na Rusku. Také šéf Kremlu Dmitrij Medvěděv se snažil získat pro své kroky podporu. Před začátkem summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v tádžickém Dušanbe se sešel s čínským prezidentem Chu Tin Tchaem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv | Zdroj: ČTK

Čína se ke konfliktu Ruska s Gruzií vyjádřila vůbec poprvé. Čínská státní agentura s odvoláním na představitele čísnké vlády informovala, že Peking je znepokojen vývojem kolem Jižní Osetie a Abcházie a vyzývá obě strany k dialogu.

Zprávy přišly ve chvíli, kdy spolu jednali čínský prezident Chu Tin Tchao a jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv. Čína narozdíl od západních států, které uznání obou gruzínských regionů ostře odsoudily, zaujímá obezřetnou pozici. Nepostavila se ani na jedno stranu konfliktu.

Tbilisi oznámilo, že sníží počet svých diplomatů v Moskvě na minimum a potvrdilo, že gruzínský velvyslanec se do Moskvy už nevrátí. Část ruských jednotek stále zůstává v takzvané nárazníkové zóně na gruzínském území. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně oznámil, že Rusko podpoří přítomnost většího počtu mezinárodních pozorovatelů.

Rusko také oznámilo, že posílí svou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři. Do přístavů v Sýrii chce přesunout více svých válečných lodí. Sýrie nedávno podpořila postup Moskvy v konfliktu s Gruzií. Oba státy se prý dohodly na rozšíření ekonomické, průmyslové i vojenské spolupráce.

Rusko je podle svých vyjádření připraveno dodávat do Sýrie více zbraní - mezi jinými také protitankové a protiletadlové systémy. Moskva však vyvrací obavy Izraele, že by měla Sýrii dodávat také útočné rakety.

Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme