Rusko podporuje stažení tanků z válečné zóny na východě Ukrajiny

Bezpečnostní situace na východě Ukrajiny se dál nelepší. Obě strany konfliktu se obviňují z porušování klidu zbraní. Kyjev podle povstalců pálí ze všech zbraní. Naopak armáda viní povstalce z ostřelování okolí Doněcku. Na předměstí Mariupolu se pak pod palbu prý dostal tým pozorovatelů OBSE. Zraněný je údajně ruský novinář, který šlápl na minu. Francie a Německo podpořilo návrh Moskvy na stažení tanků z válečné zóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti

Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti | Zdroj: Reuters

Rusko jako přínosnou, ale zároveň obtížnou hodnotí schůzku ministrů zahraničí takzvané normandské čtyřky o Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na východě Ukrajiny, kde se stále porušují příměří dojednané v Minsku, sleduje zpravodaj Martin Dorazín

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že jeho kolegové z Francie a Německa podpořili návrh na rozšíření seznamu zbraní, které podléhají stažení, o zbraně o ráži menší než 100 milimetrů a tanky.

Dosavadní minské dohody se týkají stažení těžkých zbraní o ráži více než 120 milimetrů, do kterých spadají děla, ale i obávané rakety Uragan, Točka a další.

Ale ani po druhých minských mírových ujednáních nebyly dohody beze zbytku naplněny.

Zleva Laurent Fabius (Francie), Pavlo Klimkin (Ukrajina), Frank-Walter Steinmeier (Německo) a Sergej Lavrov (Rusko) | Foto: Reuters

Nové verze minských mírových dohod se zatím nepřipravují. Podle Lavrova musí být nejprve naplněny po vojenské i politické stránce stávající dohody.

Podle každodenních zpráv OBSE dojednané dohody porušují obě strany. Stahování výzbroje komplikuje také skutečnost, že kontroloři nemají informace o trasách odsunu a o místech uskladnění stahovaných zbraní.

Za posledních 24 hodin zahynulo nejméně sedm lidí. Kyjev podle povstalců pálí ze všech zbraní, naopak armáda viní povstalce z ostřelování okolí Doněcku.

Podle ukrajinského armádního mluvčího Andrije Lysenka ztratilo vládní vojsko v Donbasu šest mužů, dalších dvanáct vojáků bylo zraněno. Za několik posledních týdnů jsou to největší ztráty, které armáda zaznamenala. Povstalci oznámili, že v bojích ztratili jednoho muže.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme