‚Nemotorný pokus zpochybnit, co je jasné.‘ Rusko odmítlo polská tvrzení o výbuchu v Kaczyńského letadle

Rusko ve středu odmítlo tvrzení bývalého polského ministra obrany Antoniho Macierewicze, že prý experti z britské laboratoře našli stopy výbušnin na troskách letounu, ve kterém právě před devíti lety u Smolenska na západě Ruska zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 lidí, vesměs členů polských politických a vojenských špiček.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán odhalili v dubnu 2018 v Budapešti pomník obětem smolenské letecké nehody

Předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán u pomníku obětem smolenské letecké nehody. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Tehdejší ruské vyšetřování připsalo leteckou katastrofu na vrub pilotům polského vládního letounu, vystaveným zřejmě tlaku svých nadřízených, aby se pokusili přistát i za nepříznivých podmínek, protože delegace spěchala uctít polské důstojníky, povražděné na jaře 1940 v sovětském zajetí.

Ve Varšavě odhalí pomník bývalému prezidentovi Kaczyńskému. Stojí na náměstí, o které se město soudí

Číst článek

K obdobným závěrům dospělo i tehdejší polské vyšetřování, podle kterého k tragédii přispěli i ruští dispečeři na smolenském letišti.

Představitelé nynější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), kterou vede bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, ale razí tezi o vražedném spiknutí či přímo atentátu na polského prezidenta. Navíc Rusko ještě stále nevydalo Polsku trosky letounu.

„Informace polské strany, podle kterých zahraniční odborníci při zkoumání částí polského letounu Tu-154M nalezli stopy látek, vznikajících při výrobě výbušnin a dalších substancí, nejsou ničím jiným než dalším nemotorným pokusem zpochybnit to, co je jasné,“ prohlásila podle agentury TASS mluvčí federálních vyšetřovatelů Svetlana Petrenková.

Připomněla také množství analýz a znaleckých posudků, které si nehoda vládního letounu vyžádala jak v Rusku, tak v Polsku. Žádný však až dosud stopy výbušnin či jiných záhadných substancí neodhalil.

Bývalý šéf polské státní komise pro zkoumání příčin leteckých nehod Maciej Lasek v televizi TVN 24 označil tvrzení později vytvořené Macierewiczovy komise o výbuchu jako hlavní příčině zkázy vládního letounu za „další směsku nápadů odtržených od faktů a odporujících záznamům z černých skříněk, stopám na místě či závěrům znalců“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme