Podezřelí z útoku na Volkova byli zadrženi v Polsku. Spolupracovníka Navalného napadli kladivem

Ve Varšavě byli 3. dubna zadrženi dva lidé podezřelí z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Alexeje Navalného, informovali v pátek litevští vyšetřovatelé. Jde o polské občany, kteří údajně Volkova přepadli v březnu v blízkosti jeho bydliště ve Vilniusu. Podle litevských vyšetřovatelů za tímto násilným činem zřejmě stojí Rusko.

Vilnius/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují okolí domu Leonida Volkova, blízkého spolupracovníka zesnulého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, ve Vilniusu, 13. března 2024

Policisté kontrolují okolí domu Leonida Volkova, blízkého spolupracovníka zesnulého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, ve Vilniusu, 13. března 2024 | Foto: Mindaugas Kulbis | Zdroj: ČTK / AP

Polská policie uvedla, že dvojici zadržela na základě evropského zatykače a že případem se zabývá prokuratura ve varšavské čtvrti Praga.

O zadržení podezřelých v Polsku v pátek informoval nejdříve litevský prezident Gitanas Nauséda.

„Děkuji Polsku za velmi dobrou práci, mluvil jsem o tom s polským prezidentem Andrzejem Dudou,“ uvedl Nauséda. Poděkoval také litevským tajným službám, které vykonaly „nejdůležitější přípravné práce“.

Útok na Navalného spolupracovníka Volkova provedlo Rusko, hlásí litevská kontrarozvědka

Číst článek

Volkov na sociální síti X napsal, že zatím nezná podrobnosti o zadržených, ale „viděl jsem, s jakou energií a vytrvalostí litevská policie v uplynulém měsíci pracovala na tomto případu a jsem velmi rád, že to přineslo výsledky“. Později dodal, že je mimořádně důležité vyšetřit a odhalit veškeré linky vedoucí od ruského prezidenta Vladimira Putina až „k chlápkovi s kladivem“.

Volkovovi v březnu před jeho domem ve Vilniusu neznámý útočník rozbil okénko auta, nastříkal slzný plyn do očí a potom ho začal bít kladivem.

Volkov utrpěl mimo jiné zlomeninu ruky, pohmožděniny na hlavě a poranění nohy.

Podle litevských vyšetřovatelů jsou dva lidé zadržení v Polsku obvinění z toho, že Volkovovi úmyslně ublížili na zdraví kvůli jeho politickému přesvědčení.

Volkov v minulosti působil jako koordinátor Navalného sítě regionálních štábů. Navalnyj zemřel 16. února v ruské věznici a jeho spolupracovníci za smrt činí zodpovědného ruského prezidenta Vladimira Putina. Na úmrtním listu stojí, že zemřel přirozenou smrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme