Rusko pomůže USA při vyšetřování útoků

Ruská rozvědka zřejmě má informace o tom, kde se nacházejí teroristické oddíly Usámy bin Ládina. V rozhovoru pro ruský internetový deník to řekl vysoký představitel ruského ministerstva obrany. Neupřesnil ale, o které místo by mělo jít. Rusko minulý týden předpokládalo, že bin Ládinovi ozbrojenci jsou v horách poblíž Kandaháru v jižním Afghánistánu. Podle ředitele Federální bezpečnostní služby Nikolaje Patruševa ale bin Ládin po útoku na Spojené státy změnil místo pobytu. Ruské zvláštní služby přitom prý disponují údaji, podle nichž se saúdskoarabský terorista stále nachází na území Afghánistánu. Své schopnosti nabídl pro boj s terorismem i palestinský předák Jásir Arafat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko je připraveno sdělit Spojeným státům všechny informace, které by pomohly vyšetřit pozadí teroristických útoků na americká města. Dění v Moskvě, ale i ve středoasijských republikách sousedících s Afghánistánem sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán. Ministr obrany Sergej Ivanov telefonicky ujistil svého amerického partnera Donadla Ramsfelda, že Moskva poskytne Američanům jakékoli nutné informace, které by pomohly najít pachatele teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu. Už před tímto prohlášením ministra obrany stejnou spolupráci přislíbila i ruská rozvědka, která usilovně pátrá po místě úkrytu teroristy bin Ládina. Mezitím Tádžikistán i Kazachstán opakovaně vyslovily připravenost spolupracovat při boji s teroristy se Spojenými státy, i když se v obou zemích a v celém regionu ozývají hlasy varující před možnou odvetou afghánského hnutí Taliban. V tádžickém Dušanbeje právě evakuována škola 201. motostřelecké divize po telefonickém varování před bombovým útokem.

Palestinský předák Jásir Arafat nabídnul Spojeným státům k dispozici všechny své schopnosti. Šéf palestinské správy se v Gaze opět přihlásil k příměří. Zároveň nařídil svým bezpečnostním silám, aby nestřílely na izraelské vojáky ani v sebeobraně. Arafat také znovu nabídl, že se připojí k protiteroristické koalici, kterou Američané vytvářejí.

V Německu se připravuje celý komplex bezpečnostních a protizločineckých opatření. První z nich budou zveřejněna zítra. Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský, jejich cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem a omezit jeho finanční toky. Připravuje se rovněž zákon, který zpřísní postih mezinárodních teroristů na území Spolkové republiky, a omezení práv některých náboženských sekt. V souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy už také vládní strany SPD a Zelení otevřely diskuzi s opozičními stranami Unie o reformě armády. Po celém Německu pokračuje také pátrání po možných teroristech. Z Hamburku, kde ještě letos v lednu bydleli dva z pachatelů útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku, policie hlásí dva podezřelé. Kdo cestuje do Spolkové republiky, by měl počítat tedy s možnými kontrolami zejména na letištích.

Irácký prezident Saddám Husajn odsoudil hrozby Spojených států odvetou za teroristické útoky. Washington podle něj totiž stále nemá dost důkazů o jejich pachatelích. Irácký prezident tvrdí, že Spojené státy využívají atentátů jako záminky k rozpoutání války proti zemím, které se staví na odpor jejich politice. Soustrast rodinám amerických obětí atentátů v New Yorku a Washingtonu naopak vyjádřil irácký vicepremiér Tárik Azíz. Jeho telegram je prvním vyjádřením sympatií některého z iráckých vysokých činitelů. Bagdád totiž na rozdíl od všech ostatních islámských zemí dosud útoky v USA neodsoudil.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme