,Poslední krok státních testů‘. Ruská jaderná ponorka úspěšně otestovala balistické střely, tvrdí Moskva

Nová ruská ponorka na jaderný pohon Car Alexandr III. úspěšně otestovala vypuštění balistické střely Bulava, která může nést jaderné hlavice, napsala v neděli agentura Reuters. Ponorka podle agentury Interfax střelu odpálila z Bílého moře k tisíce kilometrů vzdálenému testovacímu polygonu na Kamčatce. Žádný z ruských zdrojů nezmiňuje, kdy byl test proveden.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin klade důraz na zachování ruské odstrašující jaderné síly (ilustrační foto)

Ruský prezident Vladimir Putin klade důraz na zachování ruské odstrašující jaderné síly (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Vystřelení balistické rakety je posledním krokem státních testů, po nichž bylo rozhodnuto o zařazení plavidla do námořnictva,“ uvedlo podle Reuters ruské ministerstvo obrany.

Čínská ponorka se chytila do vlastní pasti nastražené na americká plavidla. O život přišlo 55 námořníků

Číst článek

Skupina jaderných ponorek čtvrté generace se podle ruské armády má stát „základem námořních strategických jaderných sil pro nadcházející desetiletí“.

Ponorky třídy Borej mohou podle armády nést až 16 mezikontinentálních střel Bulava a torpéda. Dvanáctimetrová střela Bulava, která má odhadovaný dolet kolem 8000 km a může nést až šest jaderných hlavic, se stala základním kamenem námořní části ruské jaderné síly.

Ruský prezident Vladimir Putin klade důraz na zachování ruské odstrašující jaderné síly kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem, zejména po začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. V prosinci se osobně zúčastnil spuštění ponorky Car Alexandr III. na vodu, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme