Rusko pořádá vojenské manévry, do cvičení se zapojilo až 40 tisíc vojáků

Do rozsáhlého vojenského cvičení ruské armády se dnes zapojily desítky tisíc vojáků od Kaliningradu až po Sibiř, od arktické oblasti až po Kavkaz. Bleskové manévry nařídil přímo ruský prezident Vladimir Putin, který se dnes možná objeví na Krymu na oslavách výročí připojení poloostrova k Rusku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci si sami způsobují zranění, aby nemuseli bojovat na východní Ukrajině

Ruští vojáci si sami způsobují zranění, aby nemuseli bojovat na východní Ukrajině | Foto: Free Digital Photos

Cvičení se účastní 38 tisíc vojáků, 110 stíhaček a bombardérů, 41 válečných lodí a 15 ponorek.

Cvičit se bude šest dnů, a to po celém území Ruska. V plné pohotovosti je Severská námořní flotila, která nacvičuje obranu pobřeží pro útok z arktické oblasti.

Na případný útok z Tichého oceánu se připravují vojáci na Kamčatce na Dálném východu. Manévruje se i na jihu Ruska na Kavkaze.

Podle zprávy české diplomacie Rusko na Krymu porušuje lidská práva

Číst článek

V Čečensku procvičuje dělostřelectvo a tankové brigády obranu před postupem protivníka složitým terénem. Bojové testy absolvují také vojáci nasazení v Arménii, konkrétně budou cvičit boj ve vysokohorských podmínkách za podpory bezpilotních letounů.

Armáda trénuje i v Kaliningradské oblasti, tedy v malé enklávě mezi Polskem a Litvou, nasadila tam mobilní balistické rakety. Ke cvičným střelbám tam také vyplula Baltická flotila.

Cvičí i Černomořská flotila, která kotví na Krymu, a podle ruských médií se poloostrova týká také nasazení balistických raket a bombardérů Tupolev.

Na Krymu vrcholí oslavy připojení poloostrova k Ruské federaci

Číst článek

Pozornost vzbuzuje hlavně to, že cvičí také jaderné ponorky v souvislosti s nedávným výrokem Vladimira Putina o nukleárních zbraních. Putin v dokumentu Krym - cesta do vlasti, který o víkendu odvysílala stanice Rossija, totiž řekl, že v době anektování Krymu byl připravený dát jaderný arzenál do stavu bojové pohotovosti.

Od doby, kdy vypukla ukrajinská krize, je to už několikáté ruské vojenské cvičení. Oficiálně je cílem pouze prověřit obranyschopnost, ale Alexej Meškov z ministerstva zahraničí otevřeně řekl, že je Rusko znepokojeno přibližováním jednotek NATO k hranicím Ruska.

Na druhé straně NATO posiluje svoje posádky hlavně v Pobaltí na žádost těchto států kvůli ukrajinské krizi. Putinův mluvčí Dmitrij Pěskov také řekl, že podobné neočekávané rozsáhlé bleskové manévry můžeme v budoucnu očekávat kdykoliv.

Simona Bartošová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme