Rusko posílí vojenskou pomoc Abcházii

Rusko přislíbilo další peníze na posílení vojenské přítomnosti v separatistickém gruzínském regionu Abcházii. Během návštěvy této republiky to prohlásil ruský premiér Vladimir Putin. Moskva oficiálně uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie po loňské válce s Tbilisi. Mezinárodní společenství je ale stále považují za součást gruzínského území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Podle ruského premiéra Vladimira Putina vyčlení Moskva v roce 2010 na posílení vojenských základen a ostrahy hranic Abcházie téměř 500 miliónů dolarů. Rusko hodlá pomáhat odtrženecké republice i ekonomicky. Už teď se podle Putina podílí například na výplatě penzí místním obyvatelům. Mnozí z nich už v minulosti získali ruské občanské průkazy.

Šéf ruské vlády černomořský region navštívil jen pár dní poté, co si obyvatelé jižního Kavkazu připomněli rok od začátku války mezi Ruskem a Gruzií. Tbilisi považuje posilování ruské vojenské přítomnosti v Abcházii a Jižní Osetii za jasné narušování gruzínské suverenity.

Přečtěte si také:
Ruský prezident vyzval svět k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie
Napětí provázelo připomínkové akce v Gruzii a odtrženecké Jižní Osetii
Rok po vypuknutí konfliktu o Jižní Osetii v oblasti opět roste napětí
Evropská unie vyzvala Gruzii a Jižní Osetii ke klidu
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Ruský prezident slíbil stažení vojsk z Gruzie
Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost
Válčení v Gruzii skončilo, mír ale není
Rusko-gruzínský vojenský konflikt hoří plnou silou

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme