Rusko poskytlo Srbsku úvěr ve výši jedné miliardy eur

Srbsko a Rusko zvýší spolupráci ve všech směrech včetně vojenské a bezpečnostní. V Bělehradě to potvrdili prezidenti obou zemí Boris Tadič a Dmitrij Medveděv. Jde o vůbec první návštěvu ruské hlavy státu v Srbsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad | Foto: Turistička organizacija Beograda

Rusko podporuje Srbsko v otázce Kosova bez ohledu na svůj postoj ke Gruzii a Jižní Osetii. Podpoří tuto zemi také ohledně postavení bosenských Srbů, kteří odmítají ztratit svou autonomii vycházející z Daytonských dohod. Vyplynulo to z vystoupení prezidentů Ruské federace s Srbska před novináři.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv položil velký důraz na vzájemnou ekonomickou spolupráci. Pro úvěr ve výši jedné miliardy eur si Rusko neklade žádné podmínky a poskytne jej údajně za dosud nejnižší úrok.

Dmitrij Medveděv přijel do Bělehradu symbolicky v den 65. výročí osvobození Srbska od fašismu. Na společné operaci Jugoslávské lidové a Rudé armády se tehdy podílelo víc než čtyřicet tisíc sovětských vojáků. Přibližně tisíc z nich při tom ztratilo své životy.

Ruský prezident se stal první hlavou cizího státu, který mohl promluvit na půdě srbského parlamentu. Využil toho k připomenutí 26 milionů sovětských obětí za druhé světové války a jugoslávské role v boji proti nacistům, ale také k potvrzení, že Rusko je odhodláno dosáhnout nového bezpečnostního systému v Evropě.

Komentátor nejprestižnějšího bělehradského listu Politika Boško Jakšič už varoval, že očekávání od Ruska jsou příliš velká a mohou se zaměnit se zájmy této velmoci. Srbsko se zřejmě ocitá na rozcestí, kde se nutně musí rozhodnout mezi příklonem k Rusku, neutralitou, kterou odsouhlasil předchozí zákonodárný sbor a přibližováním k Severoatlantické alianci.

Jaromír Janev, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme