Žádné sdílení fotek či videí. Nový zákon má ruským vojákům zakázat šíření osobních informací

Ruští poslanci v prvním čtení přijali zákon, který zakáže příslušníkům ozbrojených sil sdílet na internetu a v sociálních médiích informace o sobě, stejně jako fotografie, videa či zeměpisné souřadnice. Oznámila to agentura Interfax a dodala, že jde o údaje umožňující odhalit příslušnost k ozbrojeným silám, činnost jednotek a místo jejich dislokace.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci během přehlídky na ruský Den vítězství | Zdroj: Reuters

V Rusku platí přísné tresty za vyzrazování vojenských a státních tajemství, ruští vojáci ale přesto často rozesílají po internetu citlivé informace. Projevilo se to údajně při sestřelení malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny v létě 2014, kdy informace z otevřených zdrojů - mimo jiné právě ze sociálních sítí - shromažďovala nezávislá vyšetřovací skupina Bellingcat.

Alternativa k americké čokoládě. Ruští vojáci si Snickers nekoupí, v automatech bude ruská náhrada

Číst článek

Z odpovědnosti za tragédii, která si vyžádala smrt 298 lidí, jsou na Ukrajině a na Západě obviňováni východoukrajinští separatisté. Ti zřejmě použili raketu země-vzduch, kterou dodala ruská armáda. Skupina Bellingcat na základě údajů ze sociálních sítí údajně přímo identifikovala ruské vojáky, kteří se na akci podíleli. Aktivitě ruských vojáků na sociálních sítích se podivil sám zakladatel Bellingcat Elliot Higgins.

"Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci," řekl při prezentaci výsledků vyšetřování.

Letoun společnosti Malaysia Airlines byl v létě 2014 sestřelen nad východní Ukrajinou, zahynulo všech 298 lidí na palubě, většina byli občané Nizozemska. Mezinárodní tým vyšetřovatelů letos v květnu dospěl k závěru, že letadlo na lince MH17 sestřelila ruská raketa. Moskva nadále jakoukoliv odpovědnost odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme