Rusko postavilo jadernou elektrárnu v Íránu

Rusko dokončilo výstavbu prvního reaktoru jaderné elektrárny v íránském Búšehru. Iránští inženýři ji začali chystat pro nezbytné testy před spuštěním. Oznámili to dnes představitelé ruských dodavatelů a íránské vlády v Teheránu. Podle jaderných odborníků má ale lehkovodní reaktor o výkonu 1000 megawattů. ke zkušebnímu provozu ještě daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná zařízení Íránu | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Právě jako zahájení zkušebního provozu dnes Teherán označoval slavnostní ceremoniál v jihoíránském městě. V reaktoru je ale zatím olověná atrapa paliva a k dovezení uranu zbývá ještě řada týdnů. Testy budou trvat čtyři až sedm měsíců. Připojení Búšehru k energetické síti tak podle odborníků nemůžeme očekávat dřív než za rok.

Rusko zůstalo jediný dodavatelem stavby poté, co Spojené státy americké odradily v devadesátých letech od kontraktu ostatní zájemce, včetně jedné české firmy. Podle Američanů může i stavba této elektrárny pomoci Íránu v údajné snaze získat jadernou zbraň.

Ještě větší obavy vyvolává íránský závod na obohacování uranu. Teherán dnes oznámil, že za pět let tam chce mít až 50 tisíc odstředivek. Teď je v Natanzu 6000 centrifug.

Přečtěte si také:
Napadení Íránu by podle tamního režimu vedlo ke třetí světové válce
Írán ohlásil další úspěch ve zbrojení - výrobu vlastních ponorek
Írán prý chce vyslat kosmonauta do vesmíru
Íránskému prezidentovi se nepodařilo podepsat energetickou dohodu s Tureckem
Írán stáhl v obavách ze sankcí více než bilión korun z evropských bank

Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme